• data 22.02.2023
  • 5 min czytania
  • Ocena 4.70

Dieta dla biegacza – co jeść, a czego unikać?

Regularne treningi biegowe sprawiają, że zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest znacznie większe niż w przypadku osób, które prowadzą bierny tryb życia. W jaki sposób jadłospis osoby aktywnej fizycznie różni się od klasycznego domowego menu i czy catering dietetyczny jest w stanie zaspokoić potrzeby sportowców?

Poradnik jedzenie sportowca

Regularne treningi biegowe sprawiają, że zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest znacznie większe niż w przypadku osób, które prowadzą bierny tryb życia. W jaki sposób jadłospis osoby aktywnej fizycznie różni się od klasycznego domowego menu i czy catering dietetyczny jest w stanie zaspokoić potrzeby sportowców?

Czy dieta dla biegacza jest ważna?

Trening biegowy to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy kilokalorii w zależności od czasu jego trwania oraz intensywności. Uzupełnienie wydatku energetycznego wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości makroskładników oraz witamin i minerałów z pełnowartościowych produktów odżywczych.

Ruch to jednak nie tylko zużyta energia. Aby móc trenować coraz dłużej i ciężej w mięśniach musi dojść do superkompensacji. To szereg procesów biochemicznych, które są odpowiedzialne za naprawę mikrouszkodzeń mięśniowych, ale także syntezę nowych białek ustrojowych. Dodatkowo do wysiłku fizycznego potrzebny jest glikogen, zgromadzony głównie w mięśniach i wątrobie, który samoistnie się odnawia. Aby te zjawiska przebiegały sprawnie dieta musi być zbilansowana i spersonalizowana.

Dostarczanie zbyt małej ilości pożywienia może doprowadzić do osłabienia organizmu, pojawienia się kontuzji, a nawet nawracających infekcji i chorób. Zdrowa dieta dla aktywnych jest ważna bez względu na Twój poziom zaawansowania.

Zapotrzebowanie kalorii w diecie dla biegacza

Zapotrzebowanie kaloryczne u biegaczy jest uzależniona od kilku czynników:

  • wagi;
  • wzrostu;
  • częstotliwości treningów;
  • intensywności treningów.

Jeden z najbardziej popularnych wzorów pozwalających określić zapotrzebowanie kaloryczne, to tzw. równanie Harrisa-Benedicta. Uwzględnia ono Twoją masę, wzrost i wiek. Bez trudu znajdziesz je w internecie. Należy jednak pamiętać, że wzór służy wyłącznie do obliczenia podstawowej przemiany materii (PPM).

Aby uzyskać całkowitego zapotrzebowania kalorycznego PPM należy powiększyć o kalorie zużyte podczas uprawiania aktywności fizycznej. Obecnie większość biegaczy korzysta już z pulsometrów, które szacują liczbę spalonych kilokalorii korzystając głównie z informacji o tętnie.

Aby szybko wyliczyć swoje zapotrzebowanie możesz skorzystać też z gotowego kalkulatora kalorii.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Dieta dla biegacza – co jeść?

Zachowanie zdrowia i poprawa wydolności wymaga, aby dieta bazowała na pełnowartościowych składnikach.

Węglowodany powinny pochodzić przede wszystkim z produktów pełnoziarnistych. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kasze, ryż, płatki owsiane, makaron razowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dietę uzupełniać o ziemniaki lub bataty. Cukry proste powinny stanowić 5 do 10% całkowitej podaży węglowodanów i należy je spożywać głównie w okolicach okołotreningowych.

Białko można dostarczać zarówno z produktów odzwierzęcych, jak i roślinnych. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim mięso, jaja, chudy nabiał, ryby. Z kolei proteiny pochodzenia roślinnego znajdziesz w roślinach strączkowych, tofu, tempeh lub seitanie.

Zdrowych tłuszczów należy szukać w oliwach i olejach roślinnych, tłustych rybach oraz orzechach, pestkach i nasionach.

Niezależnie od węglowodanów, białek i tłuszczów w diecie biegacza nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. WHO zaleca, aby spożywać ich minimum 400 g dziennie, podzielonych na kilka mniejszych porcji.

Dieta dla biegacza – czego unikać?

Dieta biegacza powinna być przede wszystkim pełnowartościowa. Należy unikać jedzenia:

  • słodyczy;
  • fastfoodów;
  • produktów głęboko smażonych;
  • silnie przetworzonej żywności bogatej w konserwanty.

To produkty o wysokiej gęstości kalorycznej, ale niewielkiej zawartości składników odżywczych. Oczywiście okazjonalne „skoki w bok” nie zrujnują wypracowanej formy lub składu ciała, ale sięgając po niezdrowe przekąski zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Jeśli na treningach dajesz z siebie 100% możliwości i chcesz mieć pewność, że wspierasz wysiłki dietą, sięgnij po catering dietetyczny Nice To Fit You. Jesteśmy oficjalnym partnerem strategicznym 17. Edycji Półmaratonu Warszawskiego. Wiemy, jak zadbać o zdrowie sportowców.

Dieta biegacza w dni treningowe

W dni kiedy trenujesz powinieneś szczególnie zadbać o posiłek przed- oraz potreningowy. Ostatni posiłek zjedz na 2 godziny przed treningiem. Dzięki temu jedzenie nie będzie zalegało w żołądku. Tuż przed wyjściem możesz sięgnąć po niewielką przekąskę, np. banana, jeśli planujesz wyjątkowo długi lub wyczerpujący trening.

Z kolei po wysiłku zadbaj o dostarczeniu białka o wysokiej biodostępności oraz węglowodanów złożonych. Dzięki temu dostarczysz niezbędne aminokwasy oraz energię z cukrów, bez powodowania hiperglikemii.

Przy dużym zapotrzebowaniu na energię staraj się, aby spożywać od 4 do 6 posiłków dziennie. Dzięki temu makroskładniki możesz rozłożyć równomiernie, a organizm lepiej je wykorzysta.

Dieta biegacza w dni bez treningu

W dni bez treningu przede wszystkim ograniczaj spożywanie węglowodanów prostych, wyeliminuj również przekąski. Ze względu na niższe zapotrzebowanie kaloryczne posiłki możesz zjeść nieco mniejsze niż w dni treningowe, ale nie zapominaj, że nadal muszą dostarczyć Ci energii do regeneracji. Nie rezygnuj z węglowodanów złożonych. To z nich jest resyntezowany glikogen w Twoich mięśniach.

Dieta dla biegacza w Nice To Fit You

W ofercie Nice To Fit You znajdziesz aż 9 zróżnicowanych i zbilansowanych diet, które dostarczą Ci wszystko czego potrzebujesz, aby zadbać o swoje zdrowie i sportową formę. Mamy dla Ciebie zarówno klasyki domowej kuchni, diety bezmięsne, ketogeniczne, jak i zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach aktywnych fizycznie.

Niezależnie od tego, który wariant odżywiania wybierzesz możesz być pewien, że nasze posiłki przyrządzamy z sercem i wyłącznie z najwyższej jakości składników. 

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

  1. https://dietetycy.org.pl/triathlon-dieta/;
  2. https://dietetycy.org.pl/katabolizm/;
https://dietetycy.org.pl/co-jesc-przed-biegiem/.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: