• data 04.11.2024
  • 6 min czytania
  • Ocena 3.93

Jak szybko przytyć? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak szybko i skutecznie przytyć? Zrealizuj plan na masę krok po kroku, unikaj pułapek i uzyskaj oczekiwane rezultaty.

Poradnik przykłady posiłków do szybkiego schudnięcia

Zwiększenie masy ciała wymaga dostarczania nadmiaru kalorii. Dla wielu brzmi to jak spełnienie marzeń – można jeść wszystko, na co tylko ma się ochotę, prawda? 

W teorii tak. W praktyce natomiast osiągnięcie takiej nadwyżki kalorycznej, by realnie przybierać na wadze nie zawsze jest proste. Żeby przytyć zdrowo i skutecznie, trzeba podejść do tematu metodycznie. 

Czym jest nadwyżka kaloryczna i jak ją obliczyć?

Nadwyżka kaloryczna – czyli jedzenie większej ilości kalorii, niż organizm zużywa w ciągu dnia. Jak szybko przytyć? Zapraszamy na krótką lekcję matematyki – bez obaw, to naprawdę same podstawy. 

Planowanie diety na przytycie rozpoczyna się w taki sam sposób, jak w przypadku każdego innego jadłospisu. Zacznij od obliczenia całkowitej przemiany materii (CPM). 

CPM uwzględnia energię potrzebną na wszystkie aktywności oraz funkcje życiowe. Można ją oszacować na podstawie wzoru, który uwzględnia masę ciała, płeć, wzrost, wiek i aktywność fizyczną: 

PPM (skorzystaj ze wzoru Harrisa-Benedicta) x PAL (1,2-2,2 – to współczynnik aktywności fizycznej) = CPM

Masz już wyliczone swoje CPM. Tyle musisz jeść, aby utrzymać swoją aktualną masę ciała. My jednak szukamy odpowiedzi na to, jak zwiększyć masę ciała w zdrowy sposób. Jak to zrobić? Podnieś ilość kalorii względem swojego CPM, najlepiej o 5-10% tej wartości. Taka nadwyżka pozwoli Ci przybrać na wadze w prawidłowym tempie. 

Przykład? Jeśli Twoje CPM wynosi 2500 kcal, nadwyżka na poziomie 5-10% wyniesie dodatkowe 125-250 kcal. Twoja dieta powinna dostarczać Ci 2625-2750 kcal.

Kusi Cię, by przyspieszyć ten proces? Jak szybko przytyć w tydzień? Niestety 15-20% nadwyżki może skutkować jedynie nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, a nie budowaniem masy mięśniowej. 

Jak przytyć szybko? Nie tylko dieta, ale i trening

Samo zwiększenie kaloryczności nie wystarczy, jeśli zależy Ci na „jakościowej” masie ciała. Chcesz przecież zbudować mięśnie, a nie tylko zgromadzić tkankę tłuszczową, prawda?

Tutaj do planu wchodzi trening siłowy. Ćwiczenia z obciążeniem stymulują wzrost masy mięśniowej. Ich regularność i stopniowo zwiększana intensywność treningów mogą stać się gwarancją osiągnięcia celu. 

Jak szybko przytyć naturalnie? W tym przypadku najlepiej sprawdzają się ćwiczenia wielostawowe (np. przysiady, martwe ciągi czy wyciskanie sztangi). 

Nie tylko fast-foody – jakie znaczenie mają wybory żywieniowe, gdy chcesz szybko przytyć?

Chociaż na diecie, która ma na celu przybranie na masie, często pozwalamy sobie na większą elastyczność, warto pamiętać o jakości tego, co faktycznie ląduje na naszych talerzach.

Fast-foody i wysokoprzetworzona żywność wprawdzie dostarczają kalorii, ale mogą również zawierać szkodliwe tłuszcze trans, konserwanty i nadmiar soli. Często nie zawierają też pełnowartościowego białka ani innych niezbędnych składników odżywczych. Czy to brzmi jak klucz do sukcesu? Według nas zdecydowanie nie. 

Dlatego lepiej skupić się na pełnowartościowych produktach. Białko, zdrowe tłuszcze oraz dobre źródła węglowodanów są podstawą zdrowej diety na masę – pomagają budować mięśnie, a jednocześnie nie narażają organizmu na zbędne obciążenia. 

Nie wiesz, jak podejść do tego tematu? Obawiasz się tego, że nie masz wystarczającej wiedzy, by skomponować zdrową dietę na przytycie? A może zwyczajnie nie masz czasu na to, aby zastanawiać się nad tym, co wrzucić na talerz? Nie musisz być skazany na sklepowe „gotowce” ani niesmaczne posiłki. Wybierz catering dietetyczny – dieta pudełkowa Pro Active została skomponowana z myślą o osobach aktywnych fizycznie. 

Sprawdź
diety NTFY

Więcej białka, mniej cukru

Sport

W menu znajdziesz wysokobiałkowe dania mięsne. Cukier biały zastąpiliśmy zamiennikami, takimi jak erytrytol i ksylitol, aby zapewnić Ci zdrowe i sycące posiłki.

Sprawdź Szczegóły
Zbilansowana dieta, niski IG

Niski IG

Nasze posiłki są komponowane tak, by miały niski bądź średni ładunek glikemiczny, wspierając kontrolę masy ciała. Pełnowartościowe białko, błonnik i naturalne składniki sprawiają, że czujesz się syty na dłużej.

Sprawdź Szczegóły
Bez mleka i jego przetworów

Bez nabiału

To idealny wybór dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na mleko lub tych, którzy chcą ograniczyć nabiał bez utraty różnorodności i smaku. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, zapewniając witaminy i błonnik.

Sprawdź Szczegóły
Wege, bez mięsa

Wege

Chcesz jeść zdrowo, ale bez mięsa? Dieta wegetariańska od Nice To Fit You zapewni Ci pełnowartościowe posiłki bazujące na źródłach białka, takich jak strączki, tofu, tempeh, a także jaja i nabiał, złożonych węglowodanach i zdrowych tłuszczach.

Sprawdź Szczegóły
Zdrowie mamy i dziecka

Dla Mam

Zdrowa dieta to podstawa w ciąży i podczas karmienia piersią. Dieta Dla Mam od Nice To Fit You powstała z myślą o przyszłych i młodych mamach.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu

Less Gluten

Jeśli chcesz ograniczyć gluten, ale nie rezygnować z różnorodności, Less Gluten od Nice To Fit You to idealne rozwiązanie!

Sprawdź Szczegóły
Wysoka zawartość tłuszczów

Keto

Dieta bazuje na zdrowych tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum i dostarczając solidną porcję tłuszczów i białka. W menu znajdziesz także niskowęglowodanowe desery na bazie erytrytolu, które osłodzą Twój dzień bez wyrzutów sumienia.

Sprawdź Szczegóły
Różnorodnie

Flexitarian

To elastyczna dieta, która łączy różnorodność kuchni roślinnej i tradycyjnej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników.

Sprawdź Szczegóły

Po jakie produkty sięgać – jak szybko i skutecznie przytyć?

Sięganie po odpowiednie produkty i podawanie ich w odpowiedniej formie może ułatwić uzyskanie nadwyżki kalorycznej, bez uczucia ciężkości. Zobacz, co jeść, żeby przytyć. Spraw, aby dieta na masę nie była wyzwaniem – dla Ciebie i Twojego zdrowia.  

Białko w diecie na masę 

Podstawą w budowaniu mięśni są białka. Wybieraj pełnowartościowe źródła – unikaj przetworzonych produktów mięsnych, które mogą zawierać sztuczne dodatki. 

Doskonale sprawdzą się chude źródła białka zwierzęcego – kurczak, indyk czy wołowina. Warto także sięgać po tłuste ryby morskie (np. łososia, śledzie, szproty czy makrelę), które oprócz białka dostarczają również zdrowych tłuszczów omega-3. W diecie na masę równie dobrze sprawdzają się jaja i chudy nabiał. 

Nie zapominaj o białku roślinnym – wzbogać swoje menu o strączki i tofu. 

Zdrowe tłuszcze

Unikaj tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych – te nie przysłużą się Twojemu zdrowiu. Znajdziesz je głównie w produktach odzwierzęcych, twardych margarynach, oleju palmowym i oleju kokosowym. 

Zdrowe tłuszcze to między innymi oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany czy awokado. Warto także włączyć pestki, nasiona, orzechy i masło orzechowe – mają wysoką gęstość odżywczą (dostarczają sporo kalorii w małej objętości) i łatwo je dodawać do posiłków w większych ilościach. 

Węglowodany – nie tylko pełnoziarniste 

Węglowodany są istotną częścią każdej diety – także tej na masę, jednak  z produktami węglowodanowymi wiąże się także spożycie błonnika. W przypadku diet wysokoenergetycznych trzeba uważać na jego nadmiar. 

Zbyt duża zawartość błonnika w diecie (>40 g/dzień) po pierwsze może znacznie zwiększać uczucie sytości i utrudnić spożycie wystarczającej ilości kalorii, a po drugie przyczyniać się do dyskomfortu jelitowego (wzdęć, gazów, biegunek). 

Po jakie produkty sięgać? Biały ryż, drobne kasze, makarony pszenne czy białe pieczywo dostarczają energii potrzebnej do treningu, a jednocześnie nie obciążają układu trawiennego nadmiarem błonnika. 

Pamiętaj jednak, że jeśli dobrze tolerujesz pełnoziarniste produkty zbożowe, to właśnie ten rodzaj węglowodanów warto włączać do codziennej diety w pierwszej kolejności – są one znacznie bardziej wartościowe niż produkty z białej mąki. 

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa również są niezbędne, choć mogą wydawać się mniej kaloryczne. Część z nich dostarcza jednak więcej energii niż inne. 

Banany, winogrona, mango i awokado czy ziemniaki, bataty i dynia to produkty, które mogą wspierać Twój bilans kaloryczny „na masie”. 

Nie zapominaj także o suszonych owocach – to lepsze źródło witamin, składników mineralnych, błonnika i kalorii w porównaniu do ich świeżych odpowiedników. 

Owoce i warzywa świetnie sprawdzą się w koktajlach, sałatkach i jako dodatki do głównych posiłków – codziennie spożywaj minimum 500g, z zachowaniem proporcji więcej warzyw niż owoców. W ten sposób nie tylko zbudujesz masę, ale i zadbasz o swoje zdrowie. 

Bibliografia

  1. Frączek, B., Krysztofiak, H., Bartuzi, Z., & Krzywański, J. (2020). Dietetyka sportowa. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
  2. Mizera, J., & Mizera, K. (2020). Dietetyka sportowa: co jeść, by trenować efektywnie. Galaktyka.
  3. Panasiewicz, M., & Grochowicz, J. (2016). Ocena sposobu odżywiania i aktywności fizycznej w uprawianiu kulturystyki. Zeszyty Naukowe. Turystyka i Rekreacja, (1 (17), 53-68.
  4. Celejowa, I. (2014). Żywienie w sporcie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: