Poradnik 3 min czytania 03.12.2021

Zielona herbata – jakie ma właściwości? Czy jest lepsza od kawy?

Średnia ocena: 3.79
NTFY
zielona herbata - czy pomaga na odchudzanie?

Pochodzi z Chin, uprawia się ją na wiele sposobów, a jej charakterystyczny aromat, właściwości zdrowotne i mnogość odmian powodują, że to niesłychanie popularny napój na całym świecie. Zielona herbata nie ustrzegła się od mitów, dlatego przybliżamy dokładnie, jakie właściwości zdrowotne ma słynny napar, jak wypada w porównaniu do kawy i czy to prawda, że pomaga w odchudzaniu?

Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?

Chociaż zielona herbata kojarzy się z napojem wprowadzającym nas w stan relaksu, to potrafi intensywnie pobudzić organizm. W jej składzie znajdziemy także polifenole, czyli naturalne związki chemiczne wykazujące silne działanie antyoksydacyjne. Co więcej, napar dostarcza do organizmu wiele ważnych witamin i mikroelementów (między innymi witaminę A,C i B oraz cynk, potas czy fluor) – w zależności od sposobu parzenia i odmiany herbaty możemy doświadczyć wielu właściwości zdrowotnych wynikających z regularnego sięgania po chiński wynalazek. 

zielona herbata na odchudzanie

Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?

  • Picie zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, chociaż mówimy o dużych ilościach napoju i silnych naparach. 
  • Może obniżać poziom „złego” cholesterolu w organizmie.
  • Badania wskazują, że spożywanie naparu poprawia pamięć, chroni mózg przed demencją, a także odgrywa rolę w walce z chorobą Alzheimera.
  • Zmniejsza ryzyko miażdżycy, udaru i zawału serca.
  • Picie zielonej herbaty poprawia stan skóry, zwłaszcza trądzikowej.
  • Według niektórych badań przejawia działanie antynowotworowe.

Zielona herbata może także pomóc w procesie utraty masy ciała. Znajdziemy w niej składniki, które biorą udział w spalaniu tłuszczu. Skuteczne odchudzanie wymaga jednak nieco więcej podejmowanych działań – samo picie herbaty może nie wystarczyć. Poza tym, picie zielonej herbaty przyspiesza tempo metabolizmu organizmu, chociaż mówimy w tym przypadku o naprawdę dużych ilościach naparu, który ciężko będzie spożywać w codziennej diecie.

Jaka odmiana zielonej herbaty jest najlepsza?

Czy istnieją przeciwskazania? Chociaż uprawa zielonej herbaty bardzo się rozprzestrzeniła, to za najcenniejszą uznaje się tą chińską i japońską. W zależności od regionu możemy natrafić na rodzaje różniące się w wyglądzie, zapachu, smaku, jak i właściwościach zdrowotnych. Wpływ zielonej herbaty na organizm zależy także od sposobu przyrządzania napoju. Torebki do zaparzania są gorsze jakościowo, dlatego interesuje nas przede wszystkim napar przygotowany z herbaty liściastej. Najlepsze efekty osiągniemy przy użyciu miękkiej wody, pamiętając przy tym, że liście herbaty powinno się parzyć kilkukrotnie, a za najbardziej wartościowe uznaje się drugie parzenie.

Zielona herbata nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Kto powinien podchodzić do niej z ostrożnością?

  • Dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży.
  • Osoby cierpiące na schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Zielona herbata osłabia działanie leków na nadciśnienie. 
  • Osoby chorujące na anemię. Zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza. 

Czy kawę może zastąpić zielona herbata?

Jak najbardziej! Zielona herbata ma właściwości silnie pobudzające (poleca się wtedy parzenie od 2-3 minut, jeśli wydłużymy ten czas napar zyska właściwości relaksacyjne) dzięki obecności w składzie teiny. Ta substancja działa podobnie jak obecna w kawie kofeina, ale nieco łagodniej i dłużej. Napar może wzmocnić koncentrację i relaksować, a na dodatek możemy ustrzec się przed negatywnymi efektami spożywania dużej ilości kawy – zwłaszcza stresu i napięcia.

A jeśli koniecznie chcemy sięgnąć po kawę, to możemy postawić na latte matcha, zieloną japońską herbatę w formie sproszkowanych liści, która obecnie robi furorę.

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Nie czekaj, zaplanuj dietę już dzisiaj!

Wszystko, co ważne dla Ciebie w jednej aplikacji

Maciek już docenił funkcjonalność i szerokie możliwości, jakie daje mu aplikacja mobilna Nice To Fit You. Pobierz naszą apkę i tak jak oni, ciesz się jeszcze większą wygodą i dopasowaniem swojej diety pudełkowej.

NTFY.pl
Stwórz swoją dietę Zaloguj się
Wykorzystujemy technologię ciastek, nie tylko z uwagi na skojarzenia kulinarne.

Polityka Cookies. Ok, lubię ciasteczka.