- 29.04.2020
- 4 min czytania
Są miłym zakończeniem trudnego dnia, pomagają zagłuszyć smutki, gdy zdarzy się coś przykrego, i poprawiają humor. Czy słodycze odgrywają w Twoim życiu podobną rolę? Jeśli tak, to przybij piątkę zdecydowanej większości społeczeństwa. Ale ten medal ma też drugą stronę: według badań słodycze i biały cukier uzależniają silniej niż wiele używek! Jak nie jeść słodyczy, kiedy tak wspaniale podnoszą na duchu? Spokojnie, podpowiemy Ci, co zrobić, żeby nie jeść słodyczy – tych niezdrowych.
Tak naprawdę dobrze by było zastanowić się nie nad tym, jak rzucić słodycze, ale jak odzwyczaić się od słodyczy. Stopniowe odzwyczajanie się sprawi, że w końcu przejdzie Ci ochota na słodycze i po prostu ograniczysz wszelkie niezdrowe słodkości. Zastosuj w tym celu metodę małych kroków – najpierw odzwyczajenie się, potem całkowita rezygnacja. Aby Ci w tym pomóc, zaczniemy od kilku słów wprowadzenia na temat tego, czym jest uzależnienie od cukru. Następnie nauczymy Cię świadomego rezygnowania z niezdrowych słodyczy i diety bogatej w słodkie przekąski.
Uzależnienie od słodyczy i białego cukru – co robi z organizmem człowieka?
Według Richarda Jacoby’ego oraz Raquel Baldelomar – autorów książki Cukier – cichy zabójca. Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów – biały cukier działa na mózg człowieka podobnie jak silne używki. Po zjedzeniu czegoś słodkiego z pewnością odczuwasz przyjemność, bo tym samym pobudziłeś organizm do wytwarzania dopaminy, endorfin i serotoniny. Być może to właśnie dlatego, żeby szybko i skutecznie poprawić nastrój małych pacjentów, dzieciaki w nagrodę za opanowanie podczas zabiegów dostają lizaki. Takie postępowanie uczy jednak, że słodycze to nagroda, w której nie dostrzega się zagrożenia. Aż do momentu, kiedy okazuje się, że uzależnienie od słodyczy staje się silniejsze od Ciebie, a Ty już nie masz pomysłu, jak skutecznie ograniczyć je w swojej codziennej diecie.
Może się wydawać, że podjadanie tu kostki czekolady, tam słonego paluszka i zapijanie ich słodkim sokiem to nic złego. Ale właśnie tam (tak, w słonych przekąskach też!) czai się nadprogramowa porcja cukru. Z kolei nadmiar rafinowanego cukru często prowadzi do:
- insulinooporności,
- cukrzycy typu II,
- nawracających stanów zapalnych,
- zakwaszenia organizmu,
- szybszego starzenia się (najbardziej widać to po skórze),
- próchnicy,
- miażdżycy.
Czy ogarnęło Cię teraz lekkie przerażenie? W takim razie jesteś na dobrej drodze do tego, jak odstawić słodycze. Brawo! Teraz dowiedz się, jak odzwyczaić się od słodyczy.
Jak przestać jeść słodycze – krok po kroku
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę odpowiedzi na pytanie, jak odzwyczaić się od słodyczy. Korzystaj z niej zawsze, kiedy najdzie Cię zwątpienie w swoje siły czy po prostu zwykła ochota na słodycze.
- Zrezygnuj ze wszystkich przemysłowych słodkości
Najlepiej pozbądź się ich z domu. Wtedy po prostu nie będziesz mieć po co sięgać!
- Zamień słodkie soki i napoje na wodę
To zdecydowanie lepszy pomysł na gaszenie pragnienia i ograniczenie cukru.
- Przestań słodzić kawę i herbatę
Wielu uważa, że cukier w tych napojach to profanacja. Cóż – trudno obiektywnie to ocenić, ale po prostu warto przestać je dosładzać.
- Sięgaj po zdrowe zamienniki deserów
I nie mówimy tu tylko o paskach marchewki czy papryki czekających w lodówce na tak zwaną czarną godzinę. Proteinowe desery i słodkie przekąski fit też świetnie się tu sprawdzą.
Potem wystarczy już tylko wytrzymać w tych postanowieniach minimum 21 dni, bo tak naprawdę tyle potrzebuje Twój mózg, by zapamiętać i wyrobić w sobie jakiś nawyk. Nie odstawiaj jednak cukru z dnia na dzień, tylko powoli zmniejszaj jego ilość, między innymi dzięki licznym zamiennikom, zdrowym przekąskom i deserom proteinowym. W ten sposób łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniu dotyczącym ograniczenia ilości cukru w diecie.
Czym zastąpić słodycze w codziennej diecie – przykłady z diety ProActive
Uzależniasz się od cukru, bo podjadasz. Podjadasz, bo Twoje codzienne posiłki są zupełnie przypadkowe. Twoje menu jest nieprzemyślane, bo nie masz czasu, by je zaplanować, i często też po prostu nie wiesz, co jeść na diecie i jak pokryć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (w ustaleniu tego ostatniego pomoże Ci nasz kalkulator diet). A skoro nie masz ani czasu, ani wystarczającej wiedzy dietetycznej, to warto spojrzeć w stronę cateringów dietetycznych przychylniejszym okiem. W ten sposób zobaczysz, jak może wyglądać racjonalne jedzenie – bez konieczności rezygnowania z pysznych posiłków.
Poza nawykami, o których była mowa powyżej, pomoże Ci w tym także dieta białkowo-tłuszczowa, czyli ta, w której węglowodany znajdują się dopiero na ostatnim miejscu na podium. U nas znajdziesz ją pod nazwą ProActive. Wiele osób może ją po prostu uznać za dietę typowo redukcyjną, i będą mieć rację! Przy takim rozkładzie makroskładników ćwiczenia będą bowiem szły jak marzenie, a niechciane kilogramy znikną w mgnieniu oka. Oczywiście aż chce się mieć tylko takie efekty uboczne, ale Twój cel będzie inny – wyeliminowanie cukru z diety. Dieta ProActive na pewno Ci w tym pomoże.
Wiesz, co jest w tym najpiękniejsze? Dieta o niższej zawartości węglowodanów pomoże Ci ograniczyć słodycze, ale to nie znaczy, że będziesz musiał zrezygnować ze słodkich deserów. Po prostu zastąpisz je ich zdrowymi odpowiednikami. W menu od MrFit-trenera znajdziesz takie propozycje, jak:
- fit banoffee pie z karmelem z daktyli i kremem proteinowym,
- fit sernik brownie,
- ciasto czekoladowo-orzechowe z kaszą jaglaną.
Brzmi słodko, ale jest zdrowo. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co zrobić, żeby nie jeść słodyczy, to jest nasza odpowiedź. Ma kształt ciasta i nieziemski smak deserów proteinowych.
To jak, jesteś gotów, by odstawić słodycze i doświadczyć nowej jakości żywienia i życia? Trzymamy kciuki!