- 03.12.2021
- 6 min czytania
Pochodzi z Chin, uprawia się ją na wiele sposobów, a jej charakterystyczny aromat, właściwości zdrowotne i mnogość odmian powodują, że to niesłychanie popularny napój na całym świecie. Zielona herbata nie ustrzegła się od mitów, dlatego przybliżamy dokładnie, jakie właściwości zdrowotne ma słynny napar, jak wypada w porównaniu do kawy i czy to prawda, że pomaga w odchudzaniu?
Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?
Chociaż zielona herbata kojarzy się z napojem wprowadzającym nas w stan relaksu, to potrafi intensywnie pobudzić organizm. W jej składzie znajdziemy także polifenole, czyli naturalne związki chemiczne wykazujące silne działanie antyoksydacyjne. Co więcej, napar dostarcza do organizmu wiele ważnych witamin i mikroelementów (między innymi witaminę A,C i B oraz cynk, potas czy fluor) – w zależności od sposobu parzenia i odmiany herbaty możemy doświadczyć wielu właściwości zdrowotnych wynikających z regularnego sięgania po chiński wynalazek.
Jakie właściwości zdrowotne ma zielona herbata?
- Picie zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, chociaż mówimy o dużych ilościach napoju i silnych naparach.
- Może obniżać poziom „złego” cholesterolu w organizmie.
- Badania wskazują, że spożywanie naparu poprawia pamięć, chroni mózg przed demencją, a także odgrywa rolę w walce z chorobą Alzheimera.
- Zmniejsza ryzyko miażdżycy, udaru i zawału serca.
- Picie zielonej herbaty poprawia stan skóry, zwłaszcza trądzikowej.
- Według niektórych badań przejawia działanie antynowotworowe.
Sprawdź
diety NTFY
Zielona herbata może także pomóc w procesie utraty masy ciała. Znajdziemy w niej składniki, które biorą udział w spalaniu tłuszczu. Skuteczne odchudzanie wymaga jednak nieco więcej podejmowanych działań – samo picie herbaty może nie wystarczyć. Poza tym, picie zielonej herbaty przyspiesza tempo metabolizmu organizmu, chociaż mówimy w tym przypadku o naprawdę dużych ilościach naparu, który ciężko będzie spożywać w codziennej diecie.
Jaka odmiana zielonej herbaty jest najlepsza?
Czy istnieją przeciwskazania? Chociaż uprawa zielonej herbaty bardzo się rozprzestrzeniła, to za najcenniejszą uznaje się tą chińską i japońską. W zależności od regionu możemy natrafić na rodzaje różniące się w wyglądzie, zapachu, smaku, jak i właściwościach zdrowotnych. Wpływ zielonej herbaty na organizm zależy także od sposobu przyrządzania napoju. Torebki do zaparzania są gorsze jakościowo, dlatego interesuje nas przede wszystkim napar przygotowany z herbaty liściastej. Najlepsze efekty osiągniemy przy użyciu miękkiej wody, pamiętając przy tym, że liście herbaty powinno się parzyć kilkukrotnie, a za najbardziej wartościowe uznaje się drugie parzenie.
Zielona herbata nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Kto powinien podchodzić do niej z ostrożnością?
- Dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży.
- Osoby cierpiące na schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Zielona herbata osłabia działanie leków na nadciśnienie.
- Osoby chorujące na anemię. Zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza.
Czy kawę może zastąpić zielona herbata?
Jak najbardziej! Zielona herbata ma właściwości silnie pobudzające (poleca się wtedy parzenie od 2-3 minut, jeśli wydłużymy ten czas napar zyska właściwości relaksacyjne) dzięki obecności w składzie teiny. Ta substancja działa podobnie jak obecna w kawie kofeina, ale nieco łagodniej i dłużej. Napar może wzmocnić koncentrację i relaksować, a na dodatek możemy ustrzec się przed negatywnymi efektami spożywania dużej ilości kawy – zwłaszcza stresu i napięcia.
A jeśli koniecznie chcemy sięgnąć po kawę, to możemy postawić na latte matcha, zieloną japońską herbatę w formie sproszkowanych liści, która obecnie robi furorę.
Nasza Oferta
Twój wybór
Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.
- Sprawdź nasze zdrowe i zbilansowane diety – aż 7 propozycji
- Oblicz szybko dziennie zapotrzebowanie kaloryczne
- Codziennie aż 35 dań w menu do wyboru! Największy wybór na rynku
- Każdy dzień może być inny! Wybieraj posiłki, ich ilość oraz kaloryczność!
- Zamów zestaw biurowy, lunch box lub jedzenie dla dzieci
- Przeglądarka, ranking dań cateringu dietetycznego NTFY