- 30.03.2022
- 6 min czytania
Kwaśny posmak i pieczenie w przełyku to objawy, które mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku. Jak się okazuje, aż co piąta osoba w ciągu tygodnia odczuwa nieprzyjemne pieczenie w gardle. Czy istnieją sposoby na zminimalizowanie takich i podobnych dolegliwości? Jakie są przyczyny zgagi? Co robić, gdy męczy nas palenie w gardle, a przede wszystkim – jak dostosować swoją dietę przy chorobie refluksowej? Odpowiadamy i pomagamy!
Przyczyny zgagi
Skąd bierze się zgaga? Choroba refluksowa przełyku występuje zazwyczaj gdy przełyk nie jest odpowiednio zamknięty albo coś wywiera nacisk na żołądek. W wyniku tego treść pokarmowa wraz z kwasem solnym i enzymami trawiennymi może wrócić do przełyku. To właśnie wtedy odczuwamy podrażnienie w okolicy mostka oraz stan, który opisujemy jakie palenie i pieczenie w gardle.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na fakt występowania zgagi. Co może zwiększać takie prawdopodobieństwo?
- Otyłość
- Nieodpowiednia dieta
- Spanie na lewym a nie na prawym boku
- Styl życia
- Spożywanie alkoholu czy palenie papierosów
- Cukrzyca
- Zaburzenia hormonalne
- Niektóre leki
- Niektóre choroby, np. przepuklina rozworu przełykowego
Sprawdź
diety NTFY
Objawy choroby refluksowej
Do najbardziej typowych objawów choroby refluksowej zaliczamy uczucie pieczenia za mostkiem, kwaśny posmak, uczucie cofanie się treści pokarmowej, odbijanie się i ból w klatce piersiowej. Rzadziej zgaga może wiązać się z chrypką i kaszlem.
Dolegliwości związane ze zgagą mogą nasilać się świeżo po spożyciu posiłku i w trakcie konkretnych ułożeń ciała, np. przy schylaniu się.
Co jeść przy refluksie?
Zgaga może dotykać każdego, ale bardziej narażone są osoby otyłe. Jeśli zgaga dokucza nam regularnie, szczególnie dobrze jest wyeliminować niektóre produkty ze swojemu menu. Proponujemy ograniczyć napoje, które przyczyniają się do podrażnień śluzówki przełyku – między innymi kawę czy napoje gazowane, które dobrze zamienić kubkiem melisy lub rumianku.
Szczególnie dobrym rozwiązaniem może okazać się napar z imbiru, który jest znany ze wstrzymywania produkcji kwasów żołądkowych. Warte polecenie są także naturalne soki.
Jakie zmiany warto wprowadzić w swojej diecie?
- Dobrze jest wykluczyć z menu kartonowe soki i napoje owocowe. Niektóre badania wykazują, że przyczyniają się do występowania zgagi.
- Warto zmniejszyć wielkość posiłków, ale jeść częściej.
- Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się naturalne przetwory, np. kiszona kapusta.
- Posiłki warto spożywać najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Najlepiej odstawić używki, takie jak alkohol i palenie papierosów, które rozluźnia dolny zwieracz przełyku.
- Proponujemy wprowadzić do diety aloes w postaci np. syropu.
- Warto zadbać o zmniejszenie masy ciała.
- Ciekawostką może okazać się, że nawet pozycja spania ma wpływ na występowanie zgagi. Warto spać na lewym boku, przybrać pozycję półleżącą i nie kłaść się od razu po spożyciu posiłku.
- Przejście z obecnej diety na dietę wegetariańską
Dla poprawy stanu zdrowia można wprowadzić zbilansowaną dietę szczególnie lekkostrawną. Tłuste i smażone potrawy, fast-foody i ciężkostrawne posiłki mogą skutkować powracającą zgagą.
Nasza Oferta
Twój wybór
Nice To Fit You – dieta pudełkowa, z którą wszystko można!
- Sprawdź nasze zdrowe i zbilansowane diety – aż 7 propozycji
- Oblicz szybko dziennie zapotrzebowanie kaloryczne
- Codziennie aż 35 dań w menu do wyboru! Największy wybór na rynku
- Każdy dzień może być inny! Wybieraj posiłki, ich ilość oraz kaloryczność!
- Zamów zestaw biurowy, lunch box lub jedzenie dla dzieci
- Przeglądarka, ranking dań cateringu dietetycznego NTFY