- 31.08.2022
- 7 min czytania
Dieta przy problemach gastrycznych: jakich produktów unikać w codziennej diecie?
Nawet co czwarty Polak boryka się z nawracającymi problemami gastrycznymi. Takie objawy jak bóle i wzdęcia brzucha, niestrawność, gazy i uczucie palenia w przełyku istotnie obniżają komfort życia. Jeżeli przyczyną problemów żołądkowych nie jest stan chorobowy bardzo często wystarczy wdrożyć w codziennym życiu proste zmiany, aby szybko poczuć się lepiej. Podpowiadamy, jak skomponować lekkostrawną dietę!
Najczęstsze przyczyny problemów gastrycznych
Przyczyn problemów gastrycznych może być bardzo wiele. Lekarze i dietetycy są zgodni, że mogą one, choć nie muszą, dotyczyć funkcjonowania samego układu pokarmowego. Uciążliwości związane z trawieniem zwykle są spowodowane przez:
- zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego;
- dysfunkcję czuciowo-ruchową;
- zwiększoną przepuszczalność błony jelita cienkiego;
- zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Diagnostykę problemów żołądkowych warto przeprowadzić również w kierunku zakażenia bakterią helicobacter pylori. Niestety bardzo łatwo można się nią zarazić, m.in. poprzez używanie nieumytych sztućców, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny lub picie nieprzegotowanej wody.
Kiedy dolegliwości mają podłoże emocjonalne niezbędna może okazać się pomoc psychodietetyka. Nieradzenie sobie z negatywnymi emocjami jak niepokój, strach, przygnębienie czy przewlekły stres predestynują nasze organizmy do częstszego występowania problemów gastrycznych.
Jeżeli zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu trawienia utrzymują się przez dłuższy czas warto ustalić, czy przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest stan chorobowy. Do szczególnie często występujących chorób na tle gastrycznym należy:
- zespół jelita drażliwego (IBS);
- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO);
- zespół rozrostu metanogenów w jelitach (IMO).
Prawidłowa diagnostyka przyczyn chorób gastrycznych może być czasochłonna i często obejmuje wiele różnych badań, w tym kolonoskopię, gastroskopię, diagnostykę obrazową, próby wątrobowe i badania kału.
Sprawdź
diety NTFY
Jaka powinna być lekkostrawna dieta?
Podstawą leczenia zaburzeń gastrycznych powinna być lekkostrawna dieta, która ogranicza wydzielanie kwasów żołądkowych. Należy również ograniczyć spożywanie produktów o kwaśnym odczynie oraz takich, które zawierają duże ilości błonnika. Co powinieneś wyeliminować z codziennego menu?
- warzywa strączkowe (np. fasola, bób);
- pomidory oraz przetwory i soki pomidorowe;
- kwaśne owoce (np. pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty);
- kwaśne konfitury i przetwory;
- pikantne przyprawy;
- mocną kawę i herbatę;
- tłuste mięsa i wywary;
- alkohole (przede wszystkim niskoprocentowe oraz zawierające dodatek soku owocowego).
Menu warto uzupełnić o bakterie probiotyczne, chude ryby słodkowodne i morskie. Jeżeli tolerujesz spożywanie nabiału, jedz go w umiarkowanych ilościach i postaw na produkty chude (zsiadłe mleko, maślanka, kefir, twaróg chudy lub półtłusty). Dopuszczalne jest też spożywanie chudych mięs i wędlin (z kurczaka, indyka, wołowiny, cielęciny).
Jeżeli szukasz lekkostrawnej diety , która będzie smaczna i zróżnicowana, sprawdź naszą propozycję Light LG&DF. Nie znajdziesz w niej tłustego nabiału i mięsa. Jest za to bogata w ryby i superfoods zawierające duże ilości witamin i minerałów. To idealny wybór dla osób, które potrzebują zadbać o swój układ pokarmowy
Jak zmienić styl życia przy problemach żołądkowych?
Radzenie sobie z problemami żołądkowymi to nie tylko odpowiedni dobór produktów. To także zmiany codziennych przyzwyczajeń i nawyków. Przede wszystkim warto przyzwyczaić się do spożywanie częstych, ale niewielkich posiłków. Zaleca się jedzenie co 3-4 godziny, a w przypadku zaostrzenia się dolegliwości nawet częściej. Kolację warto spożyć najpóźniej na 3 godziny przed snem. Unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Dużo lepiej sprawdzą się potrawy gotowane, duszone lub smażone.
Aby ograniczyć problemy żołądkowe każdy kęs posiłku powinien być dokładnie przeżuwany i pogryziony. Duże fragmenty pożywienia, które trafiają do żołądka nierozdrobnione silnie obciążają żołądek, który musi sobie z nimi poradzić. Kiedy jesz, daj sobie czas i zadbaj o spokój w otoczeniu. Unikaj jedzenia w pośpiechu i na stojąco.
Remedium na problemy żołądkowe może być też redukcja masy ciała w przypadku osób z otyłością, a także wdrożenie regularnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Przy tego rodzaju schorzeniach nie są zalecane intensywne wysiłki, które dodatkowo mogą podrażniać układ pokarmowy.
Zdecydowanie należy również wyeliminować palenie papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu oraz korzystanie z innych używek, stanowiących dla organizmu silny stresor.
Walkę z problemami żołądkowymi zacznij od kuchni. Sprawdź ofertę NTFY i wybierz dietę dla siebie. To Ty ustalasz, ile kilokalorii dziennie chcesz przyjmować i jak często planujesz jeść posiłki. My zajmujemy się resztą. Jeśli nie możesz spożywać określonych składników powiedz nam o tym. Na pewno nie znajdziesz ich na talerzu.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/niestrawnosc/