• data 17.01.2024
  • 5 min czytania
  • Ocena 4.83

Wegetarianizm: poznaj rodzaje, zasady i różnice w diecie

Czy wiesz, że istnieją różne warianty diety wegetariańskiej? Każdy z nich odpowiada na różne potrzeby osób, które chcą praktykować bardziej roślinną dietę. W tym artykule poznasz rodzaje wegetarianizmu, różnice między nimi i dowiesz się, jak wykluczenie mięsa z codziennej diety może wpłynąć na Twoje zdrowie. Zapraszamy!

Poradnik wegetarianizm na talerzu

Wegetarianizm – co to takiego?

Wegetarianizm to dieta pełna różnorodnych smaków przy jednoczesnym wykluczeniu mięsa i ryb z jadłospisu. Co ciekawe, dieta wegetariańska ma wiele odmian, a każda z nich dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i przekonań. Na czym polegają poszczególne odmiany wegetarianizmu?

Lakto-wegetarianizm

Jednym z popularnych rodzajów diet wegetariańskich jest lakto-wegetarianizm. Tutaj „tak” mówimy produktom mlecznym, a „nie” – jajom, mięsu i rybom. To świetna opcja dla tych, którzy w swoim jadłospisie nie chcą rezygnować z mleka czy sera, jednak pragną wykluczyć inne produkty odzwierzęce. To podejście jest często wybierane przez osoby, które chcą zredukować spożycie mięsa ze względów zdrowotnych, ale nie są gotowe na całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty mleczne dostarczają białka, wapnia i witaminy B12, które są istotne dla zdrowia kości i ogólnej kondycji.

Owo-wegetarianizm

W przypadku tej odmiany wegetarianizmu jaja są dozwolone, jednak wykluczamy z jadłospisu produkty mleczne, mięso i ryby. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dodać jajka do swojej diety jako źródło pełnowartościowego białka. Ten model żywienia często praktykowany jest przez sportowców, chcących stosować dietę roślinną, jednak szukających sposobu na wzbogacenie codziennego jadłospisu w białko.

Lakto-owo-wegetarianizm

Lakto-owo-wegetarianizm to kolejny typ diety, która analogicznie łączy zarówno produkty mleczne, jak i jaja, ale wciąż mówi „nie” mięsu i rybom. To najbardziej powszechna forma wegetarianizmu. Standardowa wersja diety zapewnia dobrą równowagę białka, tłuszczów i węglowodanów, a także jest źródłem praktycznie wszystkich witamin i składników mineralnych, które występują w tradycyjnej diecie.

Pescowegetarianizm

To klasyczna dieta wegetariańska, która dopuszcza spożycie ryb i owoców morza. Produkty te są bogatym źródłem kwasów omega-3, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia i redukcję procesów zapalnych.

Weganizm

To najbardziej restrykcyjna forma, która eliminuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, a nawet miód. Dieta wegańska może być korzystna dla zdrowia serca, pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała i zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Weganie jednak muszą być świadomi odpowiedniego zbilansowania diety, aby zapewnić dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym białka, żelaza, wapnia oraz włączenia suplementacji, w szczególności witaminy B12.Istnieją też inne, mniej znane odmiany wegetarianizmu. Przykładem może być dieta fleksitariańska, pozwalająca na sporadyczne spożywanie mięsa lub częściowa dieta roślinna, która skupia się jedynie na ograniczeniu produktów odzwierzęcych, jednak bez określania konkretnych restrykcji.

Sprawdź
diety NTFY

Więcej białka, mniej cukru

Sport

W menu znajdziesz wysokobiałkowe dania mięsne. Cukier biały zastąpiliśmy zamiennikami, takimi jak erytrytol i ksylitol, aby zapewnić Ci zdrowe i sycące posiłki.

Sprawdź Szczegóły
Zbilansowana dieta, niski IG

Niski IG

Nasze posiłki są komponowane tak, by miały niski bądź średni ładunek glikemiczny, wspierając kontrolę masy ciała. Pełnowartościowe białko, błonnik i naturalne składniki sprawiają, że czujesz się syty na dłużej.

Sprawdź Szczegóły
Bez mleka i jego przetworów

Bez nabiału

To idealny wybór dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na mleko lub tych, którzy chcą ograniczyć nabiał bez utraty różnorodności i smaku. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, zapewniając witaminy i błonnik.

Sprawdź Szczegóły
Wege, bez mięsa

Wege

Chcesz jeść zdrowo, ale bez mięsa? Dieta wegetariańska od Nice To Fit You zapewni Ci pełnowartościowe posiłki bazujące na roślinnych źródłach białka, takich jak strączki, tofu, tempeh i nabiał.

Sprawdź Szczegóły
Zdrowie mamy i dziecka

Dla Mam

Zdrowa dieta to podstawa w ciąży i podczas karmienia piersią. Dieta Dla Mam od Nice To Fit You powstała z myślą o przyszłych i młodych mamach.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu

Less Gluten

Jeśli chcesz ograniczyć gluten, ale nie rezygnować z różnorodności, Less Gluten od Nice To Fit You to idealne rozwiązanie!

Sprawdź Szczegóły
Wysoka zawartość tłuszczów

Keto

Dieta bazuje na zdrowych tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum i dostarczając solidną porcję tłuszczów i białka. W menu znajdziesz także niskowęglowodanowe desery na bazie erytrytolu, które osłodzą Twój dzień bez wyrzutów sumienia.

Sprawdź Szczegóły
Różnorodnie

Flexitarian

To elastyczna dieta, która łączy różnorodność kuchni roślinnej i tradycyjnej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników.

Sprawdź Szczegóły

Jaki rodzaj wegetarianizmu będzie dla mnie odpowiedni?

W zależności od indywidualnych celów zdrowotnych, preferencji żywieniowych i możliwości dostosowania diety, odmienne rodzaje wegetarianizmu mogą lepiej odpowiadać różnym osobom. Ważne jest, aby każdy wybór żywieniowy był świadomy i dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu, a w razie wątpliwości – skonsultowany z dietetykiem lub lekarzem.

Korzyści z praktykowania wegetarianizmu

Wszystkie rodzaje wegetarianizmu przyciągają coraz więcej zwolenników na całym świecie. Ta forma odżywiania opiera się na pewnych restrykcjach dietetycznych, jednak dzięki wielu wariantom, możesz wybrać typ diety roślinnej,najlepiej wpisujący się w Twoje indywidualne potrzeby. Jak wegetariański styl życia może oddziaływać na Twoje zdrowie?

Jedną z głównych zalet tego modelu odżywiania jest jego wpływ na zdrowie serca. Wegetariańska dieta jest bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, oleje roślinne, orzechy i nasiona. W związku z tym dostarcza obfite ilości błonnika pokarmowego, antyoksydantów i zdrowych tłuszczów. Wszystkie te składniki odżywcze wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi – dwa czynniki, które mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Rodzaje diet wegetariańskich i ich pozytywny wpływ na zdrowie

Dieta oparta na produktach roślinnych jest zazwyczaj mniej kaloryczna i bogatsza w błonnik (w porównaniu do klasycznej diety uwzględniającej mięso). Przyczynia się to do utrzymania zdrowej masy ciała i może ułatwiać odchudzanie. Błonnik pokarmowy, obecny w dużej ilości w produktach roślinnych, zapewnia dłuższe uczucie sytości, co dodatkowo pomaga w kontrolowaniu apetytu.

Warto zaznaczyć, że istnieją badania, które potwierdzają, że dieta wegetariańska może także zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego. 

W kontekście zdrowia psychicznego wegetarianizm może również przynieść korzyści. Zdrowe odżywianie często wiąże się z lepszym samopoczuciem, większą energią i ogólnym zadowoleniem z życia.

Bibliografia

  1. Pyrzyńska, E. (2013). Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania–postawy i zachowania wegetarian w Polsce. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 906(06), 27-36.
  2. Kibil, I. (2022) Wege. Dieta roślinna w praktyce. Wydawnictwo PZWL. 
  3. Kołlajtis-Dołowy, A., Jeruszka-Bielak, M., & Wawrzyniak, A. (2019). Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji. Kosmos, 68(2), 185-200.
  4. Reguła, J. (2013). Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych. In Forum Zaburzeń Metabolicznych (Vol. 4, No. 3, pp. 115-121).
  5. Cader, P., & Lesiów, T. (2021). Weganizm i wegetarianizm jako diety we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym. Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, (37).
  6. Ciborowska, H., & Dietetyka, R. A. (2007). Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 359, 465-469.
  7. Zalega, J., & Szostak-Węgierek, D. (2013). Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III. Diety o właściwościach przeciwnowotworowych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 94(1), 59-70.
  8. Czekajło, A., & Regulska-Ilow, B. (2017). Badanie wzorów żywienia jako metoda oceny związku sposobu żywienia z ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej. Hygeia Public Health, 52(2), 138-150.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: