• data 24.01.2024
  • 5 min czytania
  • Ocena 4.82

Dieta fleksitariańska. Elastyczny wegetarianizm w pigułce

Czy można czerpać korzyści z wegetariańskiego stylu życia, zachowując przy tym swobodę w wyborze posiłków? Jest na to sposób – dieta fleksitariańska, czyli świadome podejście do jedzenia, które łączy elastyczność przy komponowaniu codziennego menu. Dlaczego zyskuje na popularności i jakie niesie ze sobą efekty?

Poradnik dieta fleksitariańska na talerzu

Co to jest dieta fleksitariańska?

Dieta fleksitariańska jest coraz częściej wybierana zarówno przez zwolenników zdrowego stylu życia, jak i tych, którzy w trosce o środowisko, chcą zmniejszyć swój ślad węglowy. Czym więc jest elastyczny wegetarianizm?

Dieta fleksitariańska to pojęcie, które być może wydaje się nowe, lecz jej korzenie sięgają daleko w historię odżywiania. Łącząc słowa „elastyczny” (ang. flexible) i „wegetarianizm” (ang. vegetarianism), tworzy się obraz diety, która nie jest sztywno zdefiniowana, a raczej płynnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i przekonań.

W praktyce oznacza to, że będąc fleksitarianinem, nie rezygnujesz całkowicie z mięsa. Zamiast tego, traktujesz je jako dodatek, a nie główny składnik wszystkich posiłków.Dieta ta różni się od typowej diety roślinnej. Jakie są różnice? Dieta wegetariańska całkowicie wyklucza spożycie mięsa i jego przetworów, a wegański model odżywiania odrzuca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Fleksitarianizm to odmiana wegetarianizmu, która jest bardziej wybaczająca i mniej restrykcyjna. Pozwala na większą różnorodność i dostępność produktów w diecie.

Zasady diety fleksitariańskiej

Przyjęcie zasad diety fleksitariańskiej nie wymaga od Ciebie rewolucyjnych zmian czy surowego przestrzegania rygorystycznych reguł. Kluczowym elementem jest umiar – mięso dalej będzie obecne w Twoim jadłospisie, ale jego ilość jest znacznie mniejsza w porównaniu do standardowej diety.

Przewodnim motywem jest zwiększenie spożycia produktów roślinnych – owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, nasion i roślin strączkowych. To one powinny stanowić fundament Twojego codziennego menu. Zauważ, że na tej samej zasadzie opierają się także inne rodzaje wegetarianizmu.

Poza tym dieta fleksitariańska zachęca do gotowania z produktów ekologicznych, sezonowych i lokalnych. Taki wybór nie tylko wspiera Twoje zdrowie, ale również ma pozytywny wpływ na środowisko.

Odżywianie zgodnie z zasadami diety fleksitariańskiej nie narzuca konkretnych zasad, nakazów czy zakazów. Zamiast tego, promuje świadome podejmowanie decyzji o tym, co będzie znajdować się na Twoim talerzu. Zastanów się – być może nieświadomie przestrzegasz tego modelu odżywiania. Kiedy ostatni raz jadłeś obiad bez mięsa?Zauważ, że obecnie bardzo łatwo zaopatrzyć swoją lodówkę w roślinne źródła białka – fasolę, ciecierzycę, soję, soczewicę, tofu czy orzechy. Co więcej, dla tych bardziej zapracowanych lub osób bez polotu w kuchni także istnieją różne opcje. To między innymi łatwe i szybkie przepisy w internecie, gotowa dieta pudełkowa wegetariańska, czy liczne profile w social mediach promujące roślinne odżywianie. Możliwości na zmodyfikowanie swoich nawyków żywieniowych jest wiele, a korzyści z nich płynących jeszcze więcej.

Diety fleksitariańska – efekty i wpływ na Twoje zdrowie

Zastanawiasz się, co tak naprawdę zyskasz, decydując się na dietę fleksitariańską? Efekty, które może przynieść ten sposób odżywiania, będą zauważalne zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie, dotykając różnych aspektów Twojego życia – od zdrowia po korzyści dla środowiska. Czego możesz się spodziewać?

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Po pierwsze, dieta fleksitariańska często prowadzi do spadku masy ciała, który możemy zaobserwować dzięki lekkiemu deficytowi energetycznemu. Dzieje się tak, ponieważ produkty roślinne są zazwyczaj mniej kaloryczne, a jednocześnie bardziej bogate w błonnik pokarmowy. Należy jednak pamiętać, aby wybierać dobrej jakości zamienniki mięsa, np. nasiona roślin strączkowych lub tofu. Sprzyja to lepszej kontroli apetytu, dłuższemu uczuciu sytości po posiłkach, bardziej efektywnemu zarządzaniu masą swojego ciała, a także stabilizacji poziomu cukru we krwi, redukując przy tym ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Pamiętaj, że dieta bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty dostarcza organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. W dłuższej perspektywie może to zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych typów nowotworów.

Korzyści stosowania diety fleksitariańskiej

Przechodząc na dietę fleksitariańską, wspierasz także środowisko. Mniejsze spożycie mięsa oznacza niższe zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Nie da się ukryć, że jest to krok w kierunku bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego sposobu konsumpcji.

Warto również zauważyć, że dieta fleksitariańska może przynieść korzyści Twojemu samopoczuciu i lepszemu podejściu do tematu odżywiania. Dając sobie swobodę wyboru, unikasz narzuconych ograniczeń, co często prowadzi do zdrowszego podejścia i budowania lepszej relacji z jedzeniem.

Bibliografia

  1. Cader, P., & Lesiów, T. (2020). Wegetarianizm i jego odmiany jako alternatywa dla diety tradycyjnej. Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, (36).
  2. Januszewska, A., Kamiński, M., & Zaburzycka, Z. (2023). Wpływ diety fleksitariańskiej na występowanie nowotworów. Wybrane zagadnienia z zakresu technologii żywności i dietetyki, 55..
  3. Dejnaka, A. (2019). Sposoby odżywiania się przez konsumentów–nowe trendy. Prace Naukowe Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 153, 97-110.
  4. Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
  5. Kibil, I. (2022) Wege. Dieta roślinna w praktyce. Wydawnictwo PZWL.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: