• data 03.10.2023
  • 4 min czytania
  • Ocena 3.00

Dieta wegetariańska. Kompendium wiedzy o diecie wege

Dieta wegetariańska, często nazywana „dietą wege”, zyskuje na popularności jako zdrowy i etyczny styl życia. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedynie modny trend, ale sposób odżywiania oparty na solidnych badaniach naukowych i praktycznych doświadczeniach.

Poradnik Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska – zasady

Klasyczna dieta wege opiera się na spożyciu produktów roślinnych, a jej kluczową zasadą jest całkowita eliminacja mięsa, w tym również ryb i owoców morza. Poza klasycznym modelem diety wegetariańskiej możemy wyróżnić również jej kilka podtypów, w tym dietę laktowegetariańską, laktoowowegetariańską i peskatariańską, które różnią się zakresem dozwolonych produktów.

Dieta wegetariańska, choć zróżnicowana w swoich formach, ma kilka podstawowych zasad, które są wspólne dla większości jej odmian. Po pierwsze dieta wegetariańska wyklucza spożycie mięsa, w tym mięsa czerwonego, drobiu, ryb i owoców morza, a także wszystkich przetworów produkowanych z wykorzystaniem tych grup produktów np. wędlin, kiełbas, parówek, pasztetów lub konserw. Drugą najważniejszą zasadą klasycznej diety wegetariańskiej jest oparcie codziennego jadłospisu przede wszystkim na produktach roślinnych.

Zasady diety wegetariańskiej opierają się na odpowiednim komponowaniu jadłospisu, który pozwoli dostarczyć w diecie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma łączenie pełnoziarnistych produktów zbożowych i nasion roślin strączkowych, z uwagi na to, że obie te grupy produktów wzajemnie uzupełniają się o brakujące aminokwasy egzogenne (takie, których organizm sam nie jest w stanie syntetyzować i każdego dnia musimy dostarczać je w diecie).

Dieta wegetariańska a dieta roślinna i dieta wegańska

Choć terminy „dieta wegetariańska”, „dieta roślinna” „dieta wegańska” lub „dieta warzywna” są często używane zamiennie, istnieją między nimi pewne różnice. Dieta wegetariańska może zawierać produkty takie jak jajka i nabiał, dieta roślinna (jak sama nazwa na to wskazuje) skupia się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, a dieta wegańska całkowicie wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym także miód i żelatynę.

Różnice pomiędzy najpopularniejszymi dietami wykluczającymi produkty odzwierzęce świetnie obrazuje catering dietetyczny. Wegetariańska dieta pudełkowa nie jest aż tak restrykcyjna, jak opcja wegańska, jednak dzięki odpowiedniemu doborowi składników, zarówno jadłospis wegetariański, jak i wegański, dostarcza wszystkich niezbędnych makroskładników, a także witamin i składników mineralnych. Decydując się na dietę pudełkową, nie musisz martwić się o to, co i jak przygotować oraz, które produkty ze sobą połączyć. Dzięki temu bez żadnych problemów możesz poznawać korzyści płynące z diety wegetariańskiej.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Korzyści wynikające ze stosowania diety wege 

Stosowanie diety wegetariańskiej może przynieść naprawdę wiele korzyści. Zalety diety wegetariańskiej są liczne, a wpływ wykluczenia mięsa z diety i zastąpienie go roślinnymi alternatywami wciąż jest przedmiotem wielu badań. 

Wegetarianie są mniej narażeni na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II i niektórych form nowotworów. Dodatkowo, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które są szczególnie bogate w błonnik pokarmowy i antyoksydanty, sprzyja lepszemu funkcjonowaniu układu pokarmowego i ogólnej kondycji organizmu. 

Naukowe dowody coraz częściej potwierdzają korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej. W badaniu z 2020 roku przeanalizowano rolę składników roślinnych w zarządzaniu zaburzeniami gospodarki lipidowej. Wykazano, że diety oparte głównie na produktach roślinnych są bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu LDL i znaczącej redukcji ryzyka chorób serca. 

W innym badaniu z 2018 roku skupiono się na sprawdzeniu wpływu różnych diet (wegańskiej, wegetariańskiej i klasycznej) na mikrobiotę jelitową. Wyniki sugerują, że diety oparte głównie na produktach pochodzenia roślinnego związane są z większym zróżnicowaniem składu mikroflory jelitowej, co może mieć długoterminowe korzyści dla zdrowia. 

Dieta wegetariańska – czy warto?

Nie da się ukryć, że dieta wege to zdrowy i etyczny wybór, który oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Jeżeli zastanawiasz się nad sprawdzeniem tego, czy dieta bez mięsa będzie czymś dla Ciebie, dłużej się nie wahaj. Sprawdź dostępne opcje diet pudełkowych i zrób świadomy krok w stronę zdrowszego odżywiania.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: