• data 17.01.2024
  • 5 min czytania
  • Ocena 5.00

Wegetarianizm: poznaj rodzaje, zasady i różnice w diecie

Czy wiesz, że istnieją różne warianty diety wegetariańskiej? Każdy z nich odpowiada na różne potrzeby osób, które chcą praktykować bardziej roślinną dietę. W tym artykule poznasz rodzaje wegetarianizmu, różnice między nimi i dowiesz się, jak wykluczenie mięsa z codziennej diety może wpłynąć na Twoje zdrowie. Zapraszamy!

Poradnik wegetarianizm na talerzu

Wegetarianizm – co to takiego?

Wegetarianizm to dieta pełna różnorodnych smaków przy jednoczesnym wykluczeniu mięsa i ryb z jadłospisu. Co ciekawe, dieta wegetariańska ma wiele odmian, a każda z nich dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i przekonań. Na czym polegają poszczególne odmiany wegetarianizmu?

Lakto-wegetarianizm

Jednym z popularnych rodzajów diet wegetariańskich jest lakto-wegetarianizm. Tutaj „tak” mówimy produktom mlecznym, a „nie” – jajom, mięsu i rybom. To świetna opcja dla tych, którzy w swoim jadłospisie nie chcą rezygnować z mleka czy sera, jednak pragną wykluczyć inne produkty odzwierzęce. To podejście jest często wybierane przez osoby, które chcą zredukować spożycie mięsa ze względów zdrowotnych, ale nie są gotowe na całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty mleczne dostarczają białka, wapnia i witaminy B12, które są istotne dla zdrowia kości i ogólnej kondycji.

Owo-wegetarianizm

W przypadku tej odmiany wegetarianizmu jaja są dozwolone, jednak wykluczamy z jadłospisu produkty mleczne, mięso i ryby. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dodać jajka do swojej diety jako źródło pełnowartościowego białka. Ten model żywienia często praktykowany jest przez sportowców, chcących stosować dietę roślinną, jednak szukających sposobu na wzbogacenie codziennego jadłospisu w białko.

Lakto-owo-wegetarianizm

Lakto-owo-wegetarianizm to kolejny typ diety, która analogicznie łączy zarówno produkty mleczne, jak i jaja, ale wciąż mówi „nie” mięsu i rybom. To najbardziej powszechna forma wegetarianizmu. Standardowa wersja diety zapewnia dobrą równowagę białka, tłuszczów i węglowodanów, a także jest źródłem praktycznie wszystkich witamin i składników mineralnych, które występują w tradycyjnej diecie.

Pescowegetarianizm

To klasyczna dieta wegetariańska, która dopuszcza spożycie ryb i owoców morza. Produkty te są bogatym źródłem kwasów omega-3, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia i redukcję procesów zapalnych.

Weganizm

To najbardziej restrykcyjna forma, która eliminuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, a nawet miód. Dieta wegańska może być korzystna dla zdrowia serca, pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała i zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Weganie jednak muszą być świadomi odpowiedniego zbilansowania diety, aby zapewnić dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym białka, żelaza, wapnia oraz włączenia suplementacji, w szczególności witaminy B12.Istnieją też inne, mniej znane odmiany wegetarianizmu. Przykładem może być dieta fleksitariańska, pozwalająca na sporadyczne spożywanie mięsa lub częściowa dieta roślinna, która skupia się jedynie na ograniczeniu produktów odzwierzęcych, jednak bez określania konkretnych restrykcji.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Jaki rodzaj wegetarianizmu będzie dla mnie odpowiedni?

W zależności od indywidualnych celów zdrowotnych, preferencji żywieniowych i możliwości dostosowania diety, odmienne rodzaje wegetarianizmu mogą lepiej odpowiadać różnym osobom. Ważne jest, aby każdy wybór żywieniowy był świadomy i dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu, a w razie wątpliwości – skonsultowany z dietetykiem lub lekarzem.

Korzyści z praktykowania wegetarianizmu

Wszystkie rodzaje wegetarianizmu przyciągają coraz więcej zwolenników na całym świecie. Ta forma odżywiania opiera się na pewnych restrykcjach dietetycznych, jednak dzięki wielu wariantom, możesz wybrać typ diety roślinnej,najlepiej wpisujący się w Twoje indywidualne potrzeby. Jak wegetariański styl życia może oddziaływać na Twoje zdrowie?

Jedną z głównych zalet tego modelu odżywiania jest jego wpływ na zdrowie serca. Wegetariańska dieta jest bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, oleje roślinne, orzechy i nasiona. W związku z tym dostarcza obfite ilości błonnika pokarmowego, antyoksydantów i zdrowych tłuszczów. Wszystkie te składniki odżywcze wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi – dwa czynniki, które mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Rodzaje diet wegetariańskich i ich pozytywny wpływ na zdrowie

Dieta oparta na produktach roślinnych jest zazwyczaj mniej kaloryczna i bogatsza w błonnik (w porównaniu do klasycznej diety uwzględniającej mięso). Przyczynia się to do utrzymania zdrowej masy ciała i może ułatwiać odchudzanie. Błonnik pokarmowy, obecny w dużej ilości w produktach roślinnych, zapewnia dłuższe uczucie sytości, co dodatkowo pomaga w kontrolowaniu apetytu.

Warto zaznaczyć, że istnieją badania, które potwierdzają, że dieta wegetariańska może także zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego. 

W kontekście zdrowia psychicznego wegetarianizm może również przynieść korzyści. Zdrowe odżywianie często wiąże się z lepszym samopoczuciem, większą energią i ogólnym zadowoleniem z życia.

Bibliografia

  1. Pyrzyńska, E. (2013). Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania–postawy i zachowania wegetarian w Polsce. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 906(06), 27-36.
  2. Kibil, I. (2022) Wege. Dieta roślinna w praktyce. Wydawnictwo PZWL. 
  3. Kołlajtis-Dołowy, A., Jeruszka-Bielak, M., & Wawrzyniak, A. (2019). Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji. Kosmos, 68(2), 185-200.
  4. Reguła, J. (2013). Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych. In Forum Zaburzeń Metabolicznych (Vol. 4, No. 3, pp. 115-121).
  5. Cader, P., & Lesiów, T. (2021). Weganizm i wegetarianizm jako diety we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym. Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, (37).
  6. Ciborowska, H., & Dietetyka, R. A. (2007). Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 359, 465-469.
  7. Zalega, J., & Szostak-Węgierek, D. (2013). Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III. Diety o właściwościach przeciwnowotworowych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 94(1), 59-70.
  8. Czekajło, A., & Regulska-Ilow, B. (2017). Badanie wzorów żywienia jako metoda oceny związku sposobu żywienia z ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej. Hygeia Public Health, 52(2), 138-150.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: