- 08.08.2022
- 7 min czytania
Dieta MIND: kto powinien ją stosować?
Choroby neurodegeneracyjne w skuteczny i nieodwracalny sposób obniżają zdolności poznawcze osób chorych redukując komfort życia ich samych oraz osób najbliższych. Jedną z nich jest choroba Alzheimera, która powoli staje się już schorzeniem cywilizacyjnym. Obecnie nie jest znana terapia, która pozwalałaby ją uleczyć, choć można istotnie spowolnić rozwój objawów. Czy dieta MIND może pomóc w leczeniu Alzheimera i na czym polega ten model odżywiania? Wyjaśniamy!
Choroba Alzheimera. Przyczyny i objawy
Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenie funkcjonowania mózgu, które jest jedną z głównych przyczyn demencji postępującej wraz z wiekiem. Niestety dokładna przyczyna choroby nie jest znana, a naukowcy prezentują kilka konkurencyjnych teorii, w tym:
- teorię cholinergiczną – choroba Alzheimera miałaby wynikać z niedoboru neuroprzekaźników, a dokładniej – choliny;
- teorię amyloidową – opiera się na założeniu, że za rozwój schorzenia odpowiedzialne są narastające złogi β-amyloidu w mózgu;
- teorię tau – bazuje na przyjęciu, że za chorobę Alzheimera odpowiadają splątki tworzące się w obrębie neuronów i prowadzące do ich śmierci.
Jeszcze inne teorie wskazują na istotną rolę, jaką w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych odgrywają zanieczyszczenia powietrza, nadmierny stres oksydacyjny, a nawet wirus opryszczki. Wyróżnia się kilka stadiów choroby Alzheimera – od predemencji do postaci zaawansowanej. Natężenie objawów choroby Alzheimera różni się osobniczo, ale najczęściej obejmują one:
- trudności z przypomnieniem sobie faktów, imion lub rozmów;
- zaburzenia snu, uczucie utrzymującego się niepokoju i nadmierne pobudzenie;
- trudności z wykonywaniem rutynowych zadań;
- pogłębiająca się apatia i depresja;
- izolowanie się od innych osób.
Z biegiem czasu schorzenie prowadzi do problemów z chodzeniem, mówieniem, a nawet połykaniem pożywienia. Osoby chore na choroby neurodegeneracyjne mogą wymagać stałej opieki i nadzoru, co dla najbliższych może stanowi niemały kłopot.
Choroby Alzheimera nie wolno bagatelizować. W Stanach Zjednoczonych stanowi on jedną z głównych przyczyn śmierci osób w podeszłym wieku.
Sprawdź
diety NTFY
Na czym polega dieta MIND?
Dieta MIND (ang. Mediterranean-DASH Diet Intervention for Neurodegenerative Delay) stanowi hybrydowe połączenie dwóch modeli odżywiania, śródziemnomorskiego oraz DASH. Obecnie jest uważana za jedno z bardziej skutecznych narzędzi w walce z chorobami związanymi z obniżeniem aktywności nerwowej.
Założenia diety MIND opierają się na spożywaniu dużej ilości żywności o działaniu neuroprotekcyjnym, tłuszczy pochodzeniu roślinnego oraz zielonych warzyw. Na talerzu osoby chorej powinny znaleźć się więc:
- zielone rośliny liściaste oraz rośliny strączkowe;
- produkty pełnoziarniste;
- oliwa z oliwek;
- warzywa, orzechy i jagody;
- chude mięso drobiowe oraz ryby.
Co ciekawe, w diecie MIND znalazło się również miejsce na alkohol – wytrawne czerwone wino w objętości jednego kieliszka dziennie dostarcza cenny resweratrol, pochodną polifenoli.
Czego w takim razie nie powinno spożywać się w diecie MIND? Przede wszystkim należy wyeliminować produkty tłuste pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to tłustych serów, czerwonego mięsa i masła. Niewskazane jest również spożycie słodyczy i produktów zawierających rafinowany cukier, silnie przetworzonej żywności (np. parówki, pasztety, konserwy) oraz fastfoodów i produktów smażonych na głębokim tłuszczu.
Dieta Mind zakłada spożywanie warzyw oraz produktów pełnoziarnistych kilka razy dziennie. Mięsa, jagody i orzechy należy jeść kilka razy w tygodniu. Nieco rzadziej spożywa się fasolę oraz inne rośliny strączkowe ze względu to, że są ciężkostrawne.
Walka z Alzheimerem opiera się na zrównoważonej i lekkostrawnej diecie, którą możesz wdrożyć bez stosowania skomplikowanych rozwiązań i przepisów. Dla osób, które szukają alternatywy polecamy naszą Light LG&DF. Lekka, antyoksydacyjna, przeciwzapalna i z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przekonaj się, że warto jej spróbować!
Leczenie Alzheimera za pomocą diety. Czego możesz oczekiwać?
Liczne badania potwierdzają skuteczność diety MIND w leczeniu Alzheimera. Wykazano, że ścisłe przestrzeganie jej zasad obniżyło ryzyko wystąpienia choroby aż o 53%, a w przypadku niewielkich odstępstw – o 35%. Prawidłowe odżywianie powoduje również redukcję zaburzeń poznawczych i spowolnienie rozwoju choroby.
Okazuje się, że nawet stopniowe choć niewielkie zmiany w odżywianiu mogą wspomóc leczenie Alzheimera. Nie trzeba od razu zmieniać całego menu.
Warto wskazać również na projekt naukowy Rush Memory And Aging Project, który był realizowany w latach 2004-2017 i objął aż 106 uczestników. Byli oni badani raz w ciągu roku z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka niezwiązanych z odżywianiem (np. aktywność fizyczna, palenie papierosów, predyspozycje genetyczne).
Po 13 latach badań naukowcy doszli do konkluzji, że leczenie Alzheimera przebiegało najsprawniej u tych osób, które stosowali sposób żywienia w największym stopniu zbliżony do diety MIND.
Choć nie da się do końca wyleczyć chorób neurodegeneracyjnych poprzez proste zmiany nawyków żywieniowych można znacząco poprawić komfort życia pacjentów.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/dieta-mind-pomocna-terapii-udaru/
https://dietetycy.org.pl/dieta-mind-skuteczna-walka-z-choroba-alzheimera/