• data 21.12.2020
 • 4 min czytania
 • Ocena 4.33

Dieta sportowca też może być smaczna. Poznaj nasz wariant Active

Uwielbiasz spędzać czas w aktywny sposób? Sport stanowi ważną część Twojego życia? Aby osiągnąć oczekiwane efekty, potrzebny jest nie tylko dobrze dobrany plan treningowy, ale też odpowiedni sposób żywienia. Dieta sportowców musi być bogata w tłuszcze i białka, a zawierać mniej węglowodanów.

Poradnik Pudełkowa dieta dla sportowców

Uwielbiasz trenować na siłowni, biegać, pływać lub spędzać wolny czas w inny aktywny sposób? Sport stanowi ważną część Twojego życia? Z pewnością wiesz, że aby osiągnąć oczekiwane efekty, potrzebny jest nie tylko dobrze dobrany plan treningowy, ale też odpowiedni sposób żywienia. Dieta sportowców musi być bogata w tłuszcze i białka, a zawierać mniej węglowodanów. Dobrze też, żeby była smaczna, co pozwoli Ci w niej wytrwać. Z tego względu dieta Active może być dla Ciebie najbardziej korzystna.

Dieta dla sportowca powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb każdej osoby i jej preferencji żywieniowych. Pod uwagę należy wziąć jednak nie tylko kulinarne gusta, płeć, wzrost czy wagę, ale też częstotliwość wysiłku fizycznego. Inne zapotrzebowanie będzie miał bowiem sportowiec, który ćwiczy 2 godziny dziennie 7 dni w tygodniu, a inne osoba chodząca na godzinne treningi 2 lub 3 razy w tygodniu. W przypadku diety dla sportowców należy także zwrócić uwagę na proporcje poszczególnych składników odżywczych, w tym węglowodanów, białek i tłuszczów.

Dieta dla sportowców – eliminacja czy zbilansowanie ilości węglowodanów?

Węglowodany, podobnie jak inne składniki diety, są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej – przy bardzo intensywnych ćwiczeniach pozwalają utrzymać wysoki poziom treningu. Dlaczego tak się dzieje? Mięśnie czerpią bowiem energię tylko z węglowodanów. Gdy podczas wysiłku nasze mięśnie pracują, organizm zużywa więcej tlenu i dlatego potrzebuje więcej energii. Całkowita eliminacja węglowodanów może więc w dłuższej perspektywie osłabiać możliwości organizmu i pogarszać jakość treningu.

Jeśli jednak zależy Ci na redukcji masy ciała, ograniczenie spożycia węglowodanów będzie bardzo dobrym posunięciem. W ten sposób organizm nadal będzie czerpał z nich tyle energii, ile mu potrzeba, ale nie będzie magazynował ich nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.

Smaczna i zdrowa dieta dla sportowców – jaka powinna być zawartość węglowodanów i tłuszczów?

W diecie sportowców, którym zależy na redukcji masy ciała, 30-35% zapotrzebowania na energię powinno być pokrywane z kalorii dostarczanych wraz z węglowodanami. Warto też zwrócić uwagę na ich źródła. Z całą pewnością należy wyeliminować produkty przetworzone, takie jak białe pieczywo czy słodycze. Zdrowymi źródłami węglowodanów będą m.in.:

 • kasze,
 • ryż,
 • makarony razowe,
 • ziemniaki.

Aby wydajność treningów była jak najlepsza, a redukcja masy ciała przebiegała zgodnie z planem, dieta powinna być bogata także w inne składniki. Szczególną uwagę warto poświęcić tłuszczom, których spożycie powinno pokrywać aż 45% dziennego zapotrzebowania kalorycznego sportowca. Chodzi tu głównie o tłuszcze roślinne, czyli oliwę, orzechy, pestki i nasiona. Tłuszcze pełnią bardzo ważną funkcję w diecie osób uprawiających sport, niektóre z nich (np. DHA) zmieniają się bowiem w organizmie w substancje hormonopodobne, odpowiadające m.in. za prawidłowego działanie układów oddechowego i krążenia. Łagodzą także stany zapalne, dlatego ich spożycie może pomagać w regeneracji mięśni po treningu.

Dieta sportowców – co z tym białkiem?

Jeśli jesteś częstym gościem na siłowni, z pewnością niejednokrotnie widziałeś dostępne za ladą odżywki białkowe. Jednak stosowanie samych odżywek może nie przynieść oczekiwanych efektów. Podstawą musi być dieta bogata w białko. W diecie dla sportowców Active białko powinno pokrywać od 25 do 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ma ono pochodzić przede wszystkim z:

 • mięsa – kurczaka, indyka, polędwiczek wieprzowych,
 • ryb – łososia, tuńczyka,
 • jajek – ugotowanych lub np. w formie omletów,
 • nabiału – twarożków i jogurtów.

Dieta Active jest bogata w mięso, dlatego zainteresuje głównie zwolenników dań niewegetariańskich. Jeśli więc szukasz dla siebie opcji bezmięsnej, sprawdź inne rodzaje diet Nice To Fit You. Zwróć też uwagę, że dietę Active możesz dowolnie modyfikować. W jaki sposób? W zależności od  wykupionego przez siebie pakietu możesz zamieniać posiłki, które standardowo są w Twojej diecie, na te z innych opcji żywieniowych. Dzięki temu każdego dnia pod Twoje drzwi trafi jedzenie, które jest dopasowane do Twoich preferencji.

Dieta sportowca – jak jeść, aby dobrze trenować?

Aby Twój trening był jak najbardziej wydajny, zwróć uwagę na to, jak i kiedy jesz. Dieta Active pomoże Ci w dostarczaniu sobie odpowiednich ilości składników odżywczych, natomiast do Ciebie będzie należało rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wykorzystasz naszą dietę w jak najlepszy sposób:

 1. Jedz regularnie. Trzymaj się stałego rytmu dnia i jedz wszystkie posiłki o podobnych porach. Nie pomijaj też żadnego posiłku, szczególnie przed treningiem.
 2. Zastanów się, co jeść przed treningiem. Pamiętaj też, żeby zrobić choć krótką przerwę między jedzeniem a ćwiczeniami.
 3. Jedz powoli, na siedząco. Niech do Twojego mózgu zdąży dotrzeć informacja, że właśnie spożywasz posiłek i robisz się najedzony. W ten sposób uczucie głodu zniknie szybciej.
 4. Pij dużo wody. Regularne nawadnianie organizmu sprawi, że będzie Ci się lepiej i ćwiczyć. Unikaj jednak sytuacji, w których pijesz bardzo dużo wody tuż przed samym treningiem. Możesz się bowiem czuć ociężały i niezdolny do wykonywania niektórych ćwiczeń.

Dieta sportowca powinna być przede wszystkim zdrowa i dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej. Pamiętaj, że przy komponowaniu diety dla sportowca należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj aktywności fizycznej, ale też indywidualne preferencje żywieniowe, ponieważ jedzenie ma przede wszystkim sprawiać Ci przyjemność.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: