• data 18.04.2024
 • 4 min czytania
 • Ocena 5.00

Dieta warzywna, czyli zdrowie na talerzu. Jadłospis i założenia

Jeśli chociaż raz szukałeś odpowiedzi na to, jak zadbać o swoją dietę z pewnością natrafiłeś na chociaż jedną wzmiankę o stosowaniu diety warzywnej. Dlaczego, jeśli mówi się o zdrowej diecie, najczęściej zwraca się uwagę na zwiększenie spożycia warzyw? Dlaczego to właśnie ta grupa produktów zajmuje tak ważne miejsce na talerzu w zdrowej diecie? Czy diety wegańskie i wegetariańskie faktycznie mogą być najlepszym wyborem?

Poradnik dieta warzywna

Dieta warzywna – efekty, jakie może przynieść dieta wegetariańska

Ograniczenie spożycia mięsa i przejście na dietę wegetariańską może przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na zmniejszenie ilości mięsa w diecie, jest pozytywny wpływ na zdrowie serca. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i roślinne źródła białka może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi – co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Dodatkowo udowodniono, że dieta wegetariańska często wiąże się z lepszą kontrolą masy ciała, a także może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka niektórych rodzajów nowotworów, w tym przede wszystkim raka jelita grubego.

Nie można także zapomnieć o aspekcie środowiskowym – mniejsze zapotrzebowanie na produkty mięsne może przyczynić się do zminimalizowania emisji gazów cieplarnianych oraz mniejszego zużycia wody i ziemi na potrzeby hodowli zwierząt.

Oczywiście, decyzja o ograniczeniu mięsa w diecie powinna być dobrze przemyślana, a przyjęty jadłospis diety warzywnej – dobrze zbilansowany.

Dieta warzywna a dobrze zbilansowana dieta roślinna – jaka jest różnica?

Czy to oznacza, że przechodzenie na dietę wyłącznie warzywną jest kluczem do zdrowia? Tu warto zwolnić i spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Choć warzywa są niewątpliwie zdrowe i powinny stanowić istotną część naszej diety, to jadłospisy skupiające się wyłącznie na warzywach – jak popularne detoksy warzywne – mogą przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego organizmu.

Jeśli w Twoim podejściu „dieta warzywna = ile można schudnąć”, to musisz uważać. Warzywne detoksy i głodówki oparte na jedzeniu samych warzyw są bardzo restrykcyjne i mogą prowadzić do niedoborów kluczowych składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ograniczając dietę tylko i wyłącznie do jednej grupy produktów, możemy doprowadzić do tego, że w naszym menu zabraknie wielu kluczowych elementów – co początkowo może prowadzić do niepozornych dolegliwości (osłabienia czy problemów z koncentracją) jednak w dłuższej perspektywie do niedożywienia i związanych z nim poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Detoks na diecie warzywnej – czy warto?

Chociaż detoksy warzywne mogą wydawać się skutecznym sposobem na szybką utratę wagi, to często efekt ten jest krótkotrwały. Większość utraconej masy ciała to woda, a nie tkanka tłuszczowa. Już nie wspominając o tym, że takie ekstremalne podejście do diety może zaburzyć nasz stosunek do jedzenia i prowadzić do cyklu – nadmiernych restrykcji i przejadania się.

Zdrowe odżywianie – nawet typowo roślinne – nie polega na ekstremalnych ograniczeniach, ale na znalezieniu równowagi i cieszeniu się różnorodnością pokarmów. Warzywa są bez wątpienia ważną częścią tej układanki, ale tak samo, jak umiar i rozsądek. Pamiętaj, że najlepsza dieta to taka, którą możesz utrzymać na dłuższą metę, czerpiąc z niej radość i zdrowie. Jeśli nie jesteś pewny, jak odpowiednio podejść do tego tematu, zamów catering dietetyczny. Dobrej jakości wegetariańska dieta pudełkowa opiera swoje menu na produktach roślinnych i jednocześnie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zdrowa dieta warzywna w praktyce – jak wygląda jadłospis diety warzywnej?

Sprawdź, jak może wyglądać przykładowe całodniowe menu diety roślinnej. Zainspiruj się naszą propozycją diety warzywnej – jadłospis na tydzień nie musi być monotonny, nudny i niesmaczny. Eksperymentuj i wzoruj się na naszych pomysłach.

 • Śniadanie: Kanapki z pastą z orzechów nerkowca i białej fasoli. Podane z pomidorem i rukolą.
 • II Śniadanie: Owsianka w słoiczku z jogurtem naturalnym (lub sojowym), nasionami chia, migdałami i truskawkami
 • Obiad: Bowl na komosie ryżowej z pieczonym tofu, brokułami, sosem orzechowym i awokado.
 • Podwieczorek: Warzywne frytki (marchew, seler, pietruszka) z hummusem.
 • Kolacja: Placuszki z kaszy gryczanej, siemienia lnianego i banana z sosem pomarańczowym na jogurcie naturalnym (sojowym).

Bibliografia

 1. Wang, T., Masedunskas, A., Willett, W. C., & Fontana, L. (2023). Vegetarian and vegan diets: benefits and drawbacks. European heart journal, 44(36), 3423-3439.
 2. Pyrzyńska, E. (2013). Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania–postawy i zachowania wegetarian w Polsce. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 906(06), 27-36.
 3. Parol, D., & Mamcarz, A. (2015). Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego. Folia Cardiologica, 10(2), 92-99.
 4. Hausman, J. (2021). Dieta roślinna jako element polityki ekologicznej.
 5. Wydrzyńska, J. (2018). Postawy wobec weganizmu. Rzeszowskie Studia Socjologiczne, 11, 36-64.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: