- 25.01.2021
- 7 min czytania
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To zdanie z pewnością każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu i jak się okazuje – jest w nim bardzo dużo prawdy. Choć każdy posiłek jest bardzo istotny dla organizmu, śniadania stanowią podstawę naszego zdrowego trybu życia i diety.
Niejedzenie śniadania nie ma żadnego związku ze zdrową dietą. Opuszczenie tego podstawowego posiłku nie tylko sprawi, że szybciej będziesz głodny, ale też chętniej sięgniesz po niezdrowe przekąski. Dlaczego jeszcze śniadanie jest podstawą diety? Wyjaśniamy, jakie skutki może nieść za sobą rezygnacja z tego posiłku.
Dlaczego trzeba jeść śniadanie?
Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, który należy zjeść w niedługim czasie po przebudzeniu. Nie istnieje jednak reguła, która wskazywałaby na konkretną godzinę jedzenia śniadania. Wszystko zależy bowiem od Twojego trybu dnia i godziny, o której wstajesz z łóżka. Jeśli budzisz się wcześnie rano, tzn. między 6 a 7, spróbuj zjeść śniadanie przed 8. Później możesz bowiem odczuwać większy głód. Jeśli natomiast lubisz sobie pospać np. do 10, zjedz późne śniadanie między 11 a 12.
Dlaczego zjedzenie śniadania w krótkim czasie po przebudzeniu jest tak istotne? Sprawdź:
- Poranne śniadanie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych po najdłuższej, nocnej, przerwie w jedzeniu.
- Śniadanie zmniejsza uczucie porannego głodu i pozwala Ci szybciej się rozbudzić.
- Śniadanie zapewnia energię na najbliższe godziny. Dzięki niemu Twój organizm może prawidłowo funkcjonować w pierwszej części dnia.
Sprawdź
diety NTFY
Dlaczego należy jeść śniadanie i jak to robić?
Śniadanie stanowi podstawę zdrowej diety i pozwala organizmowi prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Żebyś jednak mógł czerpać 100% korzyści z jedzenia tego posiłku, zwróć uwagę także na to, jak jesz swoje śniadanie.
Zazwyczaj jesz śniadanie w biegu – pomiędzy ubieraniem się do pracy i pakowaniem torby na siłownię? To niestety nie jest zdrowe podejście do spożywania posiłków. W ten sposób masz bowiem mniejszą kontrolę nad tym, co i ile jesz, a w efekcie zjadasz więcej. Szybciej też stajesz się głodny, bo łatwiej zapominasz o spożytym posiłku – Twój mózg jest wtedy skupiony na przetwarzaniu innych informacji. Dodatkowo organizm nie ma czasu na spokojne trawienie. Gdy jesz w biegu, jesz szybciej i większymi kęsami.
Jeśli nie masz czasu na spokojne śniadanie w domu, spróbuj zjeść ten posiłek w biurze, jeszcze zanim rozpoczniesz pracę. Aby nie nosić ze sobą dodatkowego bagażu i nie martwić się przygotowywaniem posiłków zawczasu, zamów dietę pudełkową Nice To Fit You. Wykorzystaj kalkulator diet, który pozwoli Ci ustalić, ile kalorii potrzebujesz i jak mogą wyglądać Twoje śniadania. Jeśli zdecydujesz się na nasze pudełka, swoje śniadania i pozostałe posiłki możesz odbierać, będąc w pracy. To Ty wybierasz, gdzie ma trafić codzienna dostawa.
Co jeść na śniadanie?
Kanapki z szynką i serem, płatki na mleku, parówki – to śniadania, które większość z nas z pewnością zna z dzieciństwa. Nie są to jednak pełnowartościowe posiłki dodające energii na cały dzień. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje zbilansowanych składników odżywczych – węglowodanów złożonych (niezbędnych do dostarczenia energii), białek (zwiększających uczucie sytości) oraz tłuszczów (obniżających poziom cholesterolu, wspierających układy nerwowy i krwionośny).
Jeśli zdecydujesz się na naszą dietę pudełkową, każdego dnia otrzymasz pełnowartościowe śniadanie. Nie będziesz się więc musiał zastanawiać, jak prawidłowo skomponować ten posiłek. W zależności od wybranego pakietu do Twojego pudełka trafi np. pasta jajeczna ze szczypiorkiem, chleb żytni i roszponka z pomidorem, owsianka z mango lassi, złotym siemieniem lnianym i kurkumą, a także mango i pomarańczą lub omlet z masłem orzechowym, pieczonym jabłkiem i sosem waniliowym.
Przeczytaj też nasz poradnik i dowiedz się, co można jeść na diecie.
Niejedzenie śniadań – jakie mogą być skutki?
Wydaje Ci się, że niezjedzenie śniadania to dobry sposób na dietę? Zastanawiasz się, co może się stać, jeśli przez kilka godzin będziesz miał mniej energii? Jak się okazuje – bardzo dużo. Niejedzenie śniadania może nieść za sobą poważne konsekwencje:
- Niejedzenie śniadań spowalnia metabolizm. Jeśli się głodzisz, przechodzi on w tzw. tryb przetrwania. Nie zużywa on od razu dostarczanych kalorii, tylko magazynuje je w postaci tłuszczu na kolejne dłuższe przerwy. W efekcie wzrasta ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.
- Brak śniadań zwiększa ryzyko wieczornego i nocnego podjadania. Nieważne, jak bardzo będziesz się głodził w pierwszej części dnia, Twój organizm i tak upomni się o potrzebną mu energię. Gdy wyraźnie da o Tym znać (ssanie w żołądku), z pewnością sięgniesz po coś, co szybko zaspokoi Twój głód. Będą to najczęściej węglowodany proste i tłuszcze, które nie dostarczają naszym organizmom wartości odżywczych.
- Niejedzenie śniadań wydłuża czas reakcji mózgu. Sprawia, że dłużej przetwarzasz informacje i reagujesz na bodźce. W efekcie możesz być mniej wydajny w pracy. Opóźniona reakcja może także stanowić poważne zagrożenie dla Ciebie i innych, np. gdy prowadzisz samochód.
- Niejedzenie śniadań może także doprowadzić do zaburzeń rytmu odżywiania. Gdy rano przegłodzisz swój organizm, później pochłoniesz większe ilości jedzenia. Brak posiłku może także skutkować nerwowością, rozdrażnieniem i frustracją.
Skutki niejedzenia śniadań mogą być bardzo poważne dla Twojego organizmu i Twojej kondycji psychicznej. W związku z tym dbaj, aby każdego dnia zjeść pierwszy posiłek niedługo po obudzeniu. Twoje ciało i umysł na pewno Ci za to podziękują.