- 12.12.2022
- 6 min czytania
Dieta low carb czy keto? Sprawdźmy, co je różni!
Czy pozornie podobne do siebie diety, faktycznie opierają się na tych samych zasadach i mechanizmach? Chociaż oba modele żywienia bazują na eliminacji lub ograniczeniu spożycia pewnych składników, różnią się od siebie ogólnym podejściem i wpływem na organizm.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie charakteryzują się obie diety. Jakie produkty wyklucza podejście low carb, co jeść na keto i jaka jest podstawowa różnica między tymi modelami żywienia?
Sprawdź
diety NTFY
Dieta low carb – niskowęglowodanowa
Dieta low carb w bardzo ogólnym ujęciu polega na ograniczeniu (a nie całkowitym wykluczeniu) spożycia węglowodanów, jednak w zaleceniach nie określa się ich maksymalnej ilości. W założeniach tego modelu odżywiania możemy spotkać się z przedziałem procentowym (20-45%), który opisuje zalecenia dotyczące podaży energii pochodzącej z węglowodanów. Pozostałą część diety powinny stanowić białka (ok. 15-25%) i tłuszcze (35-60%).
W jadłospisie diety low carb mogą znajdować się produkty typowo węglowodanowe (np. kasze, pieczywo, owoce czy warzywa skrobiowe), jednak ich porcje są znacząco mniejsze w porównaniu do standardowego sposobu odżywiania.
Dieta keto – ketogeniczna
Zasady diety keto są dokładniej przedstawione i opisane, ponieważ ich przestrzeganie ma na celu wprowadzić organizm w konkretny stan metaboliczny – ketozę. Głównym źródłem energii dla człowieka są wtedy kwasy tłuszczowe, a nie pochodząca z węglowodanów glukoza (tak jak ma to miejsce zazwyczaj).
Struktura energetyczna diety ketogenicznej opiera się przede wszystkim na zwiększonym spożyciu tłuszczów (70-80%), umiarkowanym spożyciu białka (20-25%) i maksymalnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Zaleca się, aby dzienna podaż węglowodanów przyswajalnych nie była wyższa niż 30 gramów, co w zależności od całkowitej kaloryczności diety odpowiada około 5-10% spożytych kalorii w ciągu dnia.
Tak restrykcyjne zalecenia pozwalają na promowanie procesu ketogenezy (produkcji ciał ketonowych) i czerpanie korzyści związanych z wykorzystywaniem niestandardowego źródła energii.
Domowy jadłospis ketogeniczny czy typowa dieta pudełkowa keto nie uwzględniają w posiłkach tradycyjnych źródeł węglowodanów (np. produktów zbożowych czy warzyw skrobiowych) i bazują na produktach białkowych (np. mięsie, tłustych rybach, tłustym nabiale) i zdrowych tłuszczach (np. olejach roślinnych, orzechach, pestkach czy awokado).
Dieta keto czy low carb? Korzyści i zagrożenia
Obie diety mają swoje korzyści, jak i potencjalne zagrożenia związane z ich stosowaniem. Dieta keto jest często wybierana przez osoby, które chcą szybko stracić na wadze, jednak jej korzystne właściwości obserwuje się również w kontekście unormowania glikemii (kluczowe w cukrzycy typu II, PCOS, insulinooporności).
Z drugiej strony dieta low carb jest bardziej elastyczna i łatwiejsza w przestrzeganiu, w dłuższej perspektywie, oferując podobne korzyści zdrowotne, jednak bez wprowadzania organizmu w stan ketozy. Jakie zagrożenia mogą wiązać się ze stosowaniem obu diet?
Ograniczenie spożycia węglowodanów może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia niedoborów pokarmowych, w tym w szczególności witamin z grupy B. Co więcej, nieświadomie skomponowana dieta eliminująca węglowodany może przyczynić się do niewystarczającej podaży błonnika pokarmowego, który (mimo tego, że należy do grupy węglowodanów) powinien być dostarczany w obu modelach żywienia w standardowych ilościach (minimum 25 g/dobę).
Jak zyskać pewność, że Twoja dieta będzie jednocześnie odpowiednio eliminacyjna, jak i wartościowa? Masz dwie opcje – możesz poświęcić czas na dokładne analizowanie wartości odżywczych konkretnych produktów zalecanych w dietach niskowęglowodanowych i łączenie ich w odpowiednich kompozycjach albo wybrać opcję, w której ktoś zrobi to za Ciebie. W drugim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie ketogeniczna dieta pudełkowa z wyborem menu, z którą nie tylko zyskasz pewność tego, że Twój jadłospis nie będzie przekraczać zalecanych ilości węglowodanów z uwzględnieniem indywidualnych preferencji żywieniowych, ale także dostarczy wszystkich składników niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu.
Wybierz dietę świadomie – rozważ swoje indywidualne potrzeby
Decyzja o wyborze diety zawsze powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Dieta keto może nie być odpowiednia dla osób z chorobami nerek czy wątroby, podczas gdy dieta low carb jest nieco bardziej uniwersalna, jednak wciąż wymaga holistycznego podejścia, szczególnie w przypadku osób z określonymi schorzeniami metabolicznymi.
Pamiętaj, aby do każdych zmian w sposobie swojego żywienia podchodzić z głową i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym dietetykiem, który doradzi Ci, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dieta low carb, czy keto.