-
12.12.2022
-
6 min czytania
Dieta keto a dieta low carb: podstawowe różnice. Którą z nich wybrać?
W praktyce jednak te dwie diety dzieli całkiem sporo. Czym różnią się oba protokoły i jak wybrać najlepszą dietę dla siebie?
Dieta ketogeniczna. Co to takiego?
Dieta ketogeniczna polega na drastycznym ograniczeniu podaży węglowodanów na rzecz tłuszczów.
Celem diety ketogenicznej jest stopniowe wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Ograniczona podaż glukozy powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię z ciał ketonowych. Proces tzw. ketoadaptacji trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni, choć wiele zależy od przestrzegania zaleceń żywieniowych i indywidualnych preferencji.
Sprawdź
diety NTFY
Charakterystyczne dla diety keto jest uczucie osłabienia organizmu w fazie przystosowawczej. W parze ze słabością idą często zawroty głowy, trudności ze skupieniem uwagi, spadek tolerancji wysiłkowej, nudności i apatia. Po okresie ketoadaptacji nieprzyjemne objawy zwykle ustępują.
Wskazaniami do stosowania diety ketogenicznej jest m.in.:
- trudności w redukcji masy ciała – należy pamiętać o ryzyku efektu JOJO
- w niektórych przypadkach zaburzeń gospodarki węglowodanowej.
Warto pamiętać, że nieumiejętnie stosowana dieta ketogeniczna może spowodować podwyższenie całkowitego lipidogramu, w tym cholesterolu LDL, zaparcia oraz inne dolegliwości. Jej stosowanie zawsze warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem.
Dlatego nasza dieta keto jest urozmaicona i bogata w różnego rodzaju warzywa oraz owoce niskowęglowodanowe. Tłuszcze pochodzą nie tylko z mięsa i jajek, ale również z ryb, orzechów, nasiona, awokado i innych olejów roślinnych w trosce o zdrowie sercowo-naczyniowe. Stawiamy również na smak i wygląd potraw, aby dania były pyszne i piękne. Mimo dużej zawartości tłuszczów dbamy o to, aby po naszych posiłkach nie pojawiało się uczucie ciężkości.
Stosując dietę keto należy pamiętać o ryzyku jakie ona ma za sobą nieść, dlatego konieczna jest suplementacja i konsultacje lekarskie.
Czym jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa również polega na ograniczenia spożycia cukrów, ale nie jest ona aż tak restrykcyjna pod tym względem, jak dieta keto.
W przypadku diet niskowęglowodanowych brakujące kilokalorie z węglowodanów uzupełnia się poprzez zwiększoną podaż białek i tłuszczów, a także warzyw dla zapewnienia odpowiedniej podaży błonnika i witamin. W przeciwieństwie do diety keto nie chodzi tutaj o maksymalizację spożycia tłuszczów, ale także o zwiększone spożycie protein.
W odróżnieniu od diet ketogenicznych low-carb może być stosowany długoterminowo i nie pociąga za sobą ryzyka dla zdrowia. Łatwiej ją wdrożyć i utrzymać na co dzień. Limitowanie spożycia węglowodanów poprzez eliminację cukrów prostych pozwala też na znaczące ograniczenie jedzenia produktów wysokoprzetworzonych. Długofalowo może przyczynić się do redukcji masy ciała.
Ze względu na brak występowania ketozy w przypadku diet niskowęglowodanowych osoby, które stosują low-carb rzadziej zgłaszają złe samopoczucie, napady senności i osłabienie.
Pomimo wielu zalet należy pamiętać, aby nie spożywać zbyt dużo owoców oraz produktów wieloziarnistych, które mogą zniweczyć Twoje wysiłki. W rezultacie na wstępnym etapie wdrażania diety trzeba liczyć się z zaparciami.
Najlepsza dieta, jak ją wybrać?
Odpowiedź na pytanie o najlepszą dietę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji.
Jeśli chcesz zacząć ograniczać węglowodany, ale nie masz doświadczenia z dietą ketogeniczną lub po prostu nie chcesz stosować radykalnych rozwiązań, wybierz najlepszą dietę z Nice To Fit You. To wyłącznie starannie dobrane składniki i precyzyjnie wyliczone proporcje. Sprawdź, że możesz odżywiać się zdrowo bez monotonii i głodówek.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://www.livescience.com/keto-diet-vs-low-carb
https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-vs-keto
https://dietetycy.org.pl/dieta-niskoweglowodanowa-i-ketogeniczna-w-cukrzycy-typu-2/
https://dietetycy.org.pl/dieta-ketogeniczna-od-podstaw-zasady-wskazania-i-skutki/