- 09.08.2021
- 7 min czytania
Czym jest dieta ketogeniczna i na czym polega?
Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to sposób odżywiania, który polega na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu udziału tłuszczów w diecie.
Celem diety keto jest indukcja stanu zwanego ketozą, w którym organizm w kontekście czerpania energii, zamiast na glukozie, zaczyna polegać na ketonach. Kiedy w diecie węglowodany są ograniczone do minimum, tłuszcz staje się głównym paliwem. Nasz organizm uruchamia mechanizm przekształcający tłuszcz w ketony, które są wykorzystywane do produkcji energii.
Zasady diety keto w teorii są bardzo jasne i proste, jednak wymagają ścisłego przestrzegania i dużej świadomości dotyczącej wartości odżywczej produktów. Dieta ta najczęściej obejmuje spożycie około 70-80% kalorii pochodzących z tłuszczów, 20-25% z białek i tylko 5-10% z węglowodanów.
W praktyce wiąże się to z tym, że na talerzu osoby stosującej dietę ketogeniczną znajdują się głównie tłuste ryby, mięso, nabiał, oleje roślinne, awokado, orzechy i nasiona, a także niskowęglowodanowe warzywa.
Pudełkowa dieta keto z wyborem menu to wygodna opcja dla osób, które chcą przestrzegać zasad diety ketogenicznej, jednak nie mają czasu na przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Ogromną zaletą tego typu rozwiązań jest to, że catering dietetyczny oferuje zróżnicowane menu, które ułatwia utrzymanie stanu ketozy bez konieczności spędzania czasu w kuchni.
Sprawdź
diety NTFY
Adaptacja organizmu na diecie ketogenicznej
Przejście na dietę keto to nie tylko zmiana jadłospisu, ale przede wszystkim adaptacja metaboliczna organizmu. Na czym polega dieta keto w kontekście przemian metabolicznych?
Otóż, kiedy ograniczamy węglowodany, nasze ciało musi znaleźć alternatywny sposób na produkcję energii. W tym celu wątroba zaczyna przekształcać tłuszcze w ketony, które stają się nowym paliwem dla naszych komórek.
Proces adaptacji do diety ketogenicznej może trwać od kilku dni do kilku tygodni i często towarzyszą mu różne objawy, takie jak zmęczenie, bóle głowy czy rozdrażnienie, znane jako „keto grypa”. Jednakże, po adaptacji, wiele osób zauważa zwiększoną ilość energii i lepsze zdolności skupienia uwagi.
Co jeść na diecie keto, aby wspomóc ten proces? Kluczowe jest spożywanie zdrowych tłuszczów i wysokiej jakości białek, przy jednoczesnym unikaniu węglowodanów prostych, a także ograniczaniu tych złożonych. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji elektrolitów, co jest ważne w początkowej fazie diety.
Suplementacja na diecie ketogenicznej
Jakie witaminy na keto są niezbędne? Dieta ketogeniczna może prowadzić do niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych. Dlatego zaleca się suplementację, szczególnie witamin z grupy B, magnezu, wapnia i potasu, aby zapewnić organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, którego ilość w diecie często jest uzależniona od spożycia głównie węglowodanowych produktów.
Zalety diety ketogenicznej dla zdrowia
Dieta keto, stosowana odpowiedzialnie, może przynosić korzyści zdrowotne. Badania wykazały, że dieta ketogeniczna może być skuteczna w redukcji masy ciała. Wynika to z szybszego osiągania poczucia sytości, które utrzymuje się dłużej w porównaniu do posiłków wysokowęglowodanowych w tłuszcz oraz z efektywniejszego spalania zgromadzonej tkanki tłuszczowej.
Ponadto dieta ketogeniczna jest dla wielu osób sposobem na kontrolę poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2.
Inne potencjalne zalety diety keto obejmują poprawę profilu lipidowego krwi, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Takie korzyści można odnieść tylko wtedy, kiedy znaczącą część tłuszczów dostarczają produkty roślinne (np. oleje, orzechy, nasiona i pestki).
Niektóre badania sugerują również, że dieta ketogeniczna może wywierać pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zmniejsza się częstotliwość napadów padaczkowych u niektórych pacjentów oraz potencjalnie wpływa na objawy chorób neurodegeneracyjnych.
Możliwe skutki uboczne i jak ich unikać
Mimo wielu zalet dieta keto nie jest pozbawiona potencjalnych skutków ubocznych. Zmiana źródła energii na ketony może prowadzić do tzw. grypy ketonowej. Objawia się bólem głowy, zmęczeniem, zawrotami głowy, trudnościami w koncentracji, podrażnieniem i problemami trawiennymi. Większość z tych objawów jest przejściowa i ustępuje po adaptacji organizmu do nowego sposobu odżywiania.
Wzmożone spożycie tłuszczów w diecie ketogenicznej budzi obawy dotyczące poziomu cholesterolu. Nieprawidłowo zbilansowana dieta keto może wpływać na podwyższenie poziomu LDL, jednakże wiele badań wskazuje również na poprawę poziomu HDL (dobrego cholesterolu) i redukcję trójglicerydów przy właściwie uzupełnionym jadłospisie. Kluczowe jest monitorowanie lipidów we krwi. Wszelkie obawy związane z dietą keto a cholesterolem warto omówić z dietetykiem lub lekarzem.
Dietę ketogeniczną pod dużym znakiem zapytania stawia fakt, że jest to stosunkowo nowy model odżywiania. Wiąże się to z małą ilością badań dotyczących długoterminowego wpływu diety keto na zdrowie.
Dieta ketogeniczna — świadomość to klucz do sukcesu
Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji elektrolitów, szczególnie w początkowej fazie diety. Ponadto należy monitorować poziom witamin i składników mineralnych, aby uniknąć niedoborów pokarmowych. Catering dietetyczny i dieta keto pudełkowa mogą pomóc w zapewnieniu zbilansowanego spożycia składników odżywczych, jednocześnie ułatwiając przestrzeganie zasad diety.