• data 03.03.2025
  • 5 min czytania
  • Ocena 3.17

Dieta keto a Hashimoto – co warto wiedzieć?

Pomimo wciąż zmieniających się trendów lekarze, dietetycy i pacjenci nieprzerwanie interesują się wpływem diety ketogenicznej na różne parametry zdrowia. Perspektywa osób z zaburzeniami funkcji tarczycy (w tym z chorobą Hashimoto), to bardzo ważny aspekt całego zagadnienia – tym dzisiaj się zajmiemy.

Poradnik Przykład posiłku na diecie keto

W jaki sposób ketoza wpływa na poziomy T3 i T4? Czy długotrwałe stosowanie diety keto niesie ryzyko dla zdrowia tarczycy? Wyjaśniamy, jak zmiany w metabolizmie mogą wpłynąć na pracę tego gruczołu.

Jak tarczyca reguluje metabolizm?

Tarczyca produkuje hormony odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego tempa przemiany materii. Tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3) oddziałują na niemal każdą komórkę organizmu – regulują procesy energetyczne. T3 jest aktywną formą hormonu, natomiast T4 wymaga konwersji (przemiany) do T3, aby mogła spełniać swoje funkcje.

W diecie ketogenicznej zmniejszamy podaż węglowodanów – w efekcie organizm zaczyna korzystać z tłuszczów jako głównego źródła energii. 

  • Wykazano, że ograniczona dostępność glukozy (efekt przestrzegania zasad diety keto) może wpłynąć na poziomy hormonów tarczycy – w szczególności na ilość T3. 

Badania sugerują, że ketoza prowadzi do obniżenia poziomu T3 przy jednoczesnym utrzymaniu TSH (hormonu tyreotropowego, który pobudza tarczycę do pracy) w granicach normy​. 

Ograniczenie ilości T3 nie zawsze oznacza pogłębienie niedoczynności tarczycy (stanu, który występuje w chorobie Hashimoto) – może jednak świadczyć o oszczędniejszym gospodarowaniu energią przez organizm.

Jak dieta ketogeniczna wpływa na poziomy hormonów tarczycy?

W chorobie Hashimoto diagnozuje się niedoczynność tarczycy. U pacjentów odnotowuje się obniżone stężenia hormonów tego gruczołu, które są wynikiem jego niewystarczająco wydajnej pracy. 

  • Zgodnie z wcześniej przytoczonymi wynikami badań, obserwuje się, że osoby stosujące dietę wysokotłuszczową i niskowęglowodanową mają niższe poziomy T3 w porównaniu z osobami spożywającymi więcej węglowodanów​. 

Na pierwszy rzut oka, nie jest to pożądane zjawisko. Tarczyca w chorobie Hashimoto nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, a stan ten na diecie keto może się jeszcze pogłębić. Czy faktycznie tak jest? 

Obniżenie stężenia T3 nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Organizm może w ten sposób adaptować się do nowego stylu żywienia. Niższy poziom T3 wiąże się z lepszą kontrolą glikemii i redukcją tkanki tłuszczowej​. Taki stan może mieć pozytywny wpływ na osoby z insulinoopornością lub stanem przedcukrzycowym (to także częste problemy dotykające pacjentów z zaburzeniami tarczycy). 

Nie oznacza to jednak, że dieta ketogeniczna jest bezpieczna w każdym przypadku. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zachować ostrożność, ponieważ obniżenie poziomu T3 może pogłębić objawy choroby. 

  • Ponadto istnieją doniesienia, że długotrwałe utrzymywanie stanu ketozy może prowadzić do niepożądanych zmian w pracy osi podwzgórze-przysadka-tarczyca, które mogą nieść niekorzystne skutki dla równowagi hormonalnej​.

Sprawdź
diety NTFY

Więcej białka, mniej cukru

Sport

W menu znajdziesz wysokobiałkowe dania mięsne. Cukier biały zastąpiliśmy zamiennikami, takimi jak erytrytol i ksylitol, aby zapewnić Ci zdrowe i sycące posiłki.

Sprawdź Szczegóły
Zbilansowana dieta, niski IG

Niski IG

Nasze posiłki są komponowane tak, by miały niski bądź średni ładunek glikemiczny, wspierając kontrolę masy ciała. Pełnowartościowe białko, błonnik i naturalne składniki sprawiają, że czujesz się syty na dłużej.

Sprawdź Szczegóły
Bez mleka i jego przetworów

Bez nabiału

To idealny wybór dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na mleko lub tych, którzy chcą ograniczyć nabiał bez utraty różnorodności i smaku. Dieta jest bogata w warzywa i owoce, zapewniając witaminy i błonnik.

Sprawdź Szczegóły
Wege, bez mięsa

Wege

Chcesz jeść zdrowo, ale bez mięsa? Dieta wegetariańska od Nice To Fit You zapewni Ci pełnowartościowe posiłki bazujące na źródłach białka, takich jak strączki, tofu, tempeh, a także jaja i nabiał, złożonych węglowodanach i zdrowych tłuszczach.

Sprawdź Szczegóły
Zdrowie mamy i dziecka

Dla Mam

Zdrowa dieta to podstawa w ciąży i podczas karmienia piersią. Dieta Dla Mam od Nice To Fit You powstała z myślą o przyszłych i młodych mamach.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu

Less Gluten

Jeśli chcesz ograniczyć gluten, ale nie rezygnować z różnorodności, Less Gluten od Nice To Fit You to idealne rozwiązanie!

Sprawdź Szczegóły
Wysoka zawartość tłuszczów

Keto

Dieta bazuje na zdrowych tłuszczach, ograniczając węglowodany do minimum i dostarczając solidną porcję tłuszczów i białka. W menu znajdziesz także niskowęglowodanowe desery na bazie erytrytolu, które osłodzą Twój dzień bez wyrzutów sumienia.

Sprawdź Szczegóły
Różnorodnie

Flexitarian

To elastyczna dieta, która łączy różnorodność kuchni roślinnej i tradycyjnej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników.

Sprawdź Szczegóły

Hashimoto – czy dieta ketogeniczna może nasilać niedoczynność tarczycy?

Utrzymanie zdrowia tarczycy wymaga odpowiedniej podaży jodu, selenu i cynku – pierwiastków, które są niezbędne do syntezy hormonów gruczołu. Ograniczenie produktów bogatych w węglowodany (m.in. pełnoziarnistych produktów zbożowych), może prowadzić do niedoboru tych ważnych składników. Jak nietrudno się domyślić, w dłuższym okresie może to negatywnie wpłynąć na funkcję tarczycy​.

  • U niektórych osób stosujących dietę ketogeniczną rozwija się subkliniczna niedoczynność tarczycy – poziom TSH wzrasta, ale T3 i T4 pozostają w granicach normy​. Może to świadczyć o tym, że tarczyca wymaga większej stymulacji do produkcji hormonów. Niestety w dłuższej perspektywie takie zależności mogą osłabić jej funkcję.

Przeczytaj również nasz artykuł: Co jeść przy Hashimoto i zasięgnij większej dawki porad na temat zdrowego odżywiania!

Czy warto stosować dietę ketogeniczną przy problemach z tarczycą?

Dieta ketogeniczna może wpływać na gospodarkę hormonalną. Nie u każdego będzie miało to pozytywne konsekwencje.

  • Osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem przed wdrożeniem keto diety, ponieważ długotrwałe obniżenie poziomu T3 może nasilać objawy niedoczynności.

Jeżeli planujesz stosować dietę ketogeniczną (klasyczną lub dietę keto wege), zadbaj o odpowiednią podaż mikroelementów wspierających tarczycę – jodu (ryby, owoce morza), selenu (orzechy brazylijskie) i cynku (mięso, pestki dyni). 

Zastanawiasz się, jak dopasować dietę do swoich potrzeb? Skonsultuj się ze specjalistą lub postaw na sprawdzoną dietę pudełkową – smaczną i dobrze zbilansowaną. 

Bibliografia 

  1. Iacovides, S., Maloney, S. K., Bhana, S., Angamia, Z., & Meiring, R. M. (2022). Could the ketogenic diet induce a shift in thyroid function and support a metabolic advantage in healthy participants? A pilot randomized-controlled-crossover trial. PloS one, 17(6), e0269440.
  2. Kuchkuntla, A. R., Shah, M., Velapati, S., Gershuni, V. M., Rajjo, T., Nanda, S., … & Mundi, M. S. (2019). Ketogenic diet: an endocrinologist perspective. Current nutrition reports, 8, 402-410.
  3. Goldberg, I. J., Ibrahim, N., Bredefeld, C., Foo, S., Lim, V., Gutman, D., … & Hegele, R. A. (2021). Ketogenic diets, not for everyone. Journal of clinical lipidology, 15(1), 61-67.
  4. Iacovides, S., & Meiring, R. M. (2018). The effect of a ketogenic diet versus a high-carbohydrate, low-fat diet on sleep, cognition, thyroid function, and cardiovascular health independent of weight loss: study protocol for a randomized controlled trial. Trials, 19, 1-9.
  5. Obaid, K. H., & Majeed, M. J. (2024). Exploring the Impact of the Ketogenic Diet on Thyroid Function. Modern Sport, 23(2).

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: