• data 01.11.2022
 • 3 min czytania
 • Ocena 4.20

Rozważasz dietę ketogeniczną? Sięgnij po te suplementy!

rzeczywiście ograniczenie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczu w diecie keto może pozytywnie wpłynąć na Twój organizm, nie można zapominać o właściwym zbilansowaniu menu. Jakich suplementów nie powinno zabraknąć na Twoim talerzu, jeśli rozważasz przejście na dietę ketogeniczna?

Poradnik suplementacja keto

Suplementacja w diecie keto. Co warto rozważyć?

Diety tłuszczowe często są postrzegane jako uniwersalny sposób na szczupłą sylwetkę, zdrowie, witalność i dobrą wydolność. Choć rzeczywiście ograniczenie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczu w diecie keto może pozytywnie wpłynąć na Twój organizm, nie można zapominać o właściwym zbilansowaniu menu. Jakich suplementów nie powinno zabraknąć na Twoim talerzu, jeśli rozważasz przejście na dietę ketogeniczna?

Na czym polega dieta keto?

Klasyczny model odżywiania zakłada, że przeważającą część Twojego menu stanowią węglowodany (około 40-50%). Organizm chętnie wykorzystuje glukozę jako źródło energii. Okazuje się jednak, że nadmiar węglowodanów w diecie może być szkodliwy i nie ułatwia redukcji masy ciała. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się diety o wysokiej zawartości tłuszczów, określane jako diety keto.

Dieta keto zakłada zwiększenie podaży tłuszczów nawet do 80-90% (w zależności od źródła) kosztem węglowodanów, które zajmują marginalne miejsce w menu, zaledwie od 2 do 10%. Udział białka w diecie pozostaje na niezmienionym poziomie.

Dieta keto wymaga przestawienia się metabolizmu Twojego organizmu tak, abyś zaczął bazować na tzw. ciałach ketonowych. Choć jest to możliwe wymaga przejścia przez fazę przystosowawczą, tzw. ketoadaptacji, która zwykle trwa około 2 tygodni. W tym czasie możesz doświadczyć m.in.:

 • zawroty głowy;
 • brak motywacji;
 • apatia;
 • nudności;
 • problemy ze skupieniem.

Pamiętaj, że podstawową zasadą diety keto jest ograniczenie węglowodanów. Postaraj się wyeliminować z jadłospisu takie produkty, jak:

 • kasze, ryże i makarony;
 • pieczywo;
 • słodycze;
 • miód;
 • owoce zawierające duże ilości cukrów, np. winogrona, banany.

Jeśli tego nie zrobisz faza ketoadaptacji może się przedłużać, a Ty nie odczujesz wszystkich pozytywnych efektów zmiany modelu żywienia. Osoby, które stosują dietę keto przez dłuższy czas zgłaszają utrzymujące się dłużej uczucie sytości, zastrzyk pozytywnej energii i poprawę nastroju, poprawę regeneracji, łatwiejszą regulację masy ciała.

Suplementy w diecie ketogenicznej

Stosowanie diety ketogenicznej w dłuższym okresie może doprowadzić do niedoboru określonych witamin i minerałów, które znajdują się głównie w produktach bogatych w węglowodany. Dlatego odpowiedzialne odżywienie powinno zakładać wdrożenie precyzyjnie dobranej suplementacji. Które preparaty warto rozważyć?

 • Magnez – uzupełnienie diety o magnez pozwala zapobiec skurczom mięśni, reguluje poziom cukru we krwi i przyczynia się do głębokiego, zdrowego snu. Za optymalną uważa się dawkę 200-400 mg dziennie. Magnez znajdziesz również w awokado, szpinaku i ziarnach dyni.
 • Olej MCT – średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe przyczyniają się do szybszej redukcji masy ciała, zapewniają uczucie sytości na dłużej oraz pozwalają w zdrowy sposób uzupełnić braki tłuszczu w diecie. W diecie ketogenicznej MCT jest uzupełniane głównie z oleju kokosowego.
 • Kwasy tłuszczowe omega 3 – choć w diecie ketogenicznej nie brakuje tłuszczów, nie zawsze będą miał one optymalną konfigurację. Żeby zadbać o właściwą proporcję między omega 3 a omega 6 możesz zacząć przyjmować odpowiedni suplement. Kwasy tłuszczowe omega 3 dostarczają dwóch, bardzo ważnych związków, EPA oraz DHA. Przyczyniają się one do zmniejszenia stanów zapalnych oraz regulacji insuliny. Potrzebujesz więcej omega 3? Zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło sardynek, łososia i anchois.
 • Enzymy trawienne (lipazy i proteazy) – stosowanie diety ketogenicznej niekiedy wiąże się z nawracającym uczuciem mdłości, niestrawnością i wzdęciami. Wynika to ze spożywania posiłków bogatych w tłuszcz. Aby złagodzić dolegliwości możesz wraz z jedzeniem przyjmować odpowiednie enzymy, które ułatwią trawienie przyjmowanego pokarmu i płynne przejście na ketodietę.

Pamiętaj, że żadne suplementy nie zastąpią Ci naturalnego jedzenia. Staraj się traktować je jako dodatek do swojego menu, ale nie jego podstawę.

Zalecenia i przeciwwskazania do stosowania diety tłuszczowej

Choć dietę tłuszczową stosować może każdy z nas, dietetycy zalecają jej wdrożenie w przypadku występowania określonych chorób.

Przede wszystkim diety tłuszczowe znajdują zastosowanie w przypadku schorzeń neurodegeneracyjnych jak np. Choroba Parkinsona lub Alzheimera. Pomagają spowolnić rozwój schorzenia i zapobiegają epizodom hiperglikemii. Ketodieta może być też rozwiązaniem dla osób z padaczką lekooporną.

Z kolei stosowania diety tłuszczowej nie zaleca się m.in. w przypadku występowania:

 • chorób wątroby;
 • cukrzycy;
 • kamicy dróg żółciowych;
 • kamicy nerek.

W ofercie Nice To Fit You znajdziesz szereg zróżnicowanych i zbilansowanych diet, w tym dietę ketogeniczną. Sam ustalasz, ile posiłków dziennie chcesz zjadać i określasz gęstość energetyczną diety. Nie musisz się martwić o nic innego. My przygotujemy posiłki i dostarczymy je bezpośrednio pod wskazany adres.

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

https://dietetycy.org.pl/dieta-ketogeniczna-od-podstaw-zasady-wskazania-i-skutki/

https://dietetycy.org.pl/dieta-ketogeniczna/

https://www.healthline.com/nutrition/best-keto-supplements

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326204

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: