• data 21.05.2021
  • 2 min czytania
  • Ocena 3.95

Nietolerancja glutenu. Do czego może doprowadzić?

Celiakia – co ją charakteryzuje? Jakie są jej objawy? Czy nietolerancja glutenu to jej synonim? Jaką stosować dietę, żeby zadbać o swoje zdrowie w oparciu o tę dość powszechną restrykcję żywieniową? W jaki sposób zweryfikować swoje podejrzenie o chorobie, albo alergii na pszenicę? Przygotowaliśmy dla was garść informacji.

Poradnik dieta pudełkowa z wyborem menu budyń z polewą malinową i pestkami dyni w białej miseczce odstawka marmurowa

Celiakia – nietolerancja glutenu – jakie są przyczyny i objawy? Jaka dieta?

Przeczytanie artykułu zajmie Ci: 3.5 minuty

Celiakia – co ją charakteryzuje? Jakie są jej objawy? Czy nietolerancja glutenu to jej synonim? Jaką stosować dietę, żeby zadbać o swoje zdrowie w oparciu o tę dość powszechną restrykcję żywieniową? W jaki sposób zweryfikować swoje podejrzenie o chorobie, albo alergii na pszenicę? Przygotowaliśmy dla was garść informacji.

bezglutenowe desery

Jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Przede wszystkim należy odróżnić celiakię (inaczej chorobę trzewną) od nietolerancji glutenu. Chociaż obie przypadłości mają podobne objawy, to różnica między nimi jest zasadnicza. Gdy mówimy o tym pierwszym, mamy tak naprawdę na myśli zaburzenie immunologiczne jelita cienkiego, które występuje pod różnymi postaciami – w zależności od liczby objawów i wieku chorego. Ścisła dieta bezglutenowa to wtedy absolutna konieczność. Nietolerancja z kolei (inaczej alergia albo nadwrażliwość) może być przejściowa i w pełni wyleczalna, a spożywanie glutenu nie powoduje uszkodzenia jelita cienkiego, jak ma to miejsce w wypadku celiakii. 

Objawy nietolerancji zwykle pojawiają się kilka godzin po spożyciu produktu zawierającego gluten i mogą rozwijać się przez najbliższe dni. W przypadku celiakii, reakcje mogą nastąpić nawet po kilku tygodniach! 

Główne objawy nietolerancji glutenu to:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia, uczucia pełności i zaparcia
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała.

Co jeść, czyli jaka jest dieta bezglutenowa?

Gluten to nie sama pszenica, dlatego należy uważać również na żyto, jęczmień, orkisz, a także owies, który choć naturalnie jest bezglutenowy, to bywa zanieczyszczony glutenem. W takim wypadku należy szukać produktów (np. płatków owsianych), które są opatrzone w znak przekreślonego kłosa. Jak więc należy jeść? Najlepiej bezglutenowo! Taki jadłospis wcale nie musi być przykrą koniecznością, a szczęśliwym efektem ubocznym. Nie wierzysz? W Nice To Fit You przygotowaliśmy dietę Light LG&DF – konfigurację działającą zbawiennie na układ odpornościowy i charakteryzującą się działaniami antyzapalnymi. Co najważniejsze, przygotowaliśmy ją tak, aby mogły się nią cieszyć nawet te osoby, które na co dzień unikają glutenu. Chcemy jednak podkreślić, że nie jest to dieta, którą zalecamy osobom chorym na celiakię –  nasza propozycja to świetne rozwiązanie, ale dla osób, które są wyłącznie nadwrażliwe na gluten.

dieta bez glutenu catering balance ntfy

Spójrz, to przykładowe menu – dieta Light LG&DF:

Śniadanie: Jaglane monte z orzechami laskowymi i czekoladą gorzką, pomarańcza.

Drugie śniadanie: Smoothie pomarańcza, mango.

Obiad: Makaron z ciecierzycy z sosem marinara i wegańskim parmezanem, sałatka z rukolą i winegretem.

Podwieczorek: Hummus ze świeżymi warzywami.Kolacja: Pasta z pieczonego dorsza, chleb bezglutenowy z ziarnami, oliwki.

Jak się zbadać pod kątem nietolerancji glutenu?

Celiakia (czyli inaczej choroba jelita cienkiego) i nietolerancja glutenu (inaczej alergia na pszenicę) są badane w różny sposób, ponieważ diametralnie się różnią. W rozpoznaniu choroby trzewnej często stosowane są badanie histopatologiczne jelita cienkiego, którego błona wchodzi w stan zapalny przy spożycia glutenu. Korzysta się także z testów genetycznych, które mogą w prosty sposób wykluczyć celiakię. Jeśli się to wydarzy, to pacjent jest badany pod kątem stwierdzenia nietrwałej nietolerancji na gluten. Możemy się wtedy spodziewać testów krwii, testów punktowych skórnych, a także prób prowokacyjnych – podobnie jak w przypadku badań innych alergii pokarmowych. 

Co istotne, nie zaleca się stosowania diety bezglutenowej, jeśli mamy zamiar właśnie się przebadać. To może przekłamać wyniki! Jeśli natomiast mamy tę pewność, to z uśmiechem możemy sprawdzić dietę bezglutenową. Dajmy się zaskoczyć!

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: