• data 22.04.2022
  • 4 min czytania
  • Ocena 5.00

Niskokaloryczna dieta – dla kogo?

Pogoń za sylwetką czy różne zalecenia lekarskie są częstym powodem do tego, że musimy podchodzić do odżywiania w sposób niestandardowy. Chociaż to zbilansowana i pełna dieta jest najczęściej proponowanym przez dietetyków wyborem, to niektórzy szukają drogi w niskokalorycznych posiłkach. Czy słusznie? Jakie może dać to efekty? 

Poradnik

Niskokaloryczna dieta – na czym polega, dla kogo jest przeznaczona i czy warto?

Pogoń za sylwetką czy różne zalecenia lekarskie są częstym powodem do tego, że musimy podchodzić do odżywiania w sposób niestandardowy. Chociaż to zbilansowana i pełna dieta jest najczęściej proponowanym przez dietetyków wyborem, to niektórzy szukają drogi w niskokalorycznych posiłkach. Czy słusznie? Jakie może dać to efekty? 

Dieta niskokaloryczna – na czym polega?

Dieta niskokaloryczna to nic innego, jak specjalnie przygotowane menu, w których uświadczymy tylko takie posiłki, których suma nie przekroczy 1500 kcal. Takie odżywianie najczęściej traktowane jest w formie kuracji i nie przekracza miesiąca stosowania. Diety niskokaloryczne swoją dużą popularność zawdzięczają szczególnie szybkim i widocznym efektom. 

Wielbiciele oszczędnego odżywiania znają wiele różniących się od siebie odmian diet niskokalorycznych. Jedną z nich jest np. Dieta Intermittent Fasting, która polega na stosowaniu okresowych postów, podczas których (w zależności od sposobu) wydzielamy określone godziny/dni „głodówki”, a jemy tylko w wyznaczonych oknach czasowych. Dla przykładu, metoda „5:2” zakłada normalne odżywianie przez tydzień roboczy i poszczenie w weekendy (dopuszczalne jest spożywanie od 400 do 600 kcal).

Należy pamiętać, że przyjmowanie mniejszej ilości kalorii może być niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego warto skontaktować się z dietetykiem i/lub lekarzem, zanim podejmie się decyzję o wprowadzeniu takiego modelu u siebie.

Dieta niskokaloryczna – dla kogo?

Chociaż większość osób może postrzegać niskokaloryczne diety, jako efekt często niezdrowej pogoni za idealną sylwetką, to istnieją zalecenia lekarskie, wedle których pacjent jest niejako zmuszony do przejścia na oszczędny tryb żywieniowy. Dobrym przykładem mogą być osoby otyłe albo chore na cukrzycę.

Poza sytuacją zdrowotną, decydując się na dietę niskokaloryczną powinniśmy wykazywać się dużą dozą samozaparcia i wytrwałości, a także powinny to być osoby, których cechuje ogólne zdrowie organizmu. Zalecane jest również stopniowe schodzenie z ilości przyjmowanych kalorii (200 – 300 mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie), ponieważ nagła zmiana nawyków może doprowadzić do odwrotnych efektów, np. wilczego głodu i efektu jojo. Nie można zapominać także o aktywności fizycznej i innych warunków życia (np. trybu pracy), które wpływają na zalecaną ilość przyjmowanych kalorii. 

Dieta niskokaloryczna – efekty

Do pozytywnych efektów możemy zaliczyć szybką redukcję tkanki tłuszczowej, a także poprawę metabolizmu. Skromna dieta może niestety wiązać się niedoborem ważnych składników odżywczych i prowadzić do anemii, albo ogólnego zmęczenia i pogorszenia koncentracji, a także innych skutków ubocznych.

Dieta niskokaloryczna – jak planować posiłki? Przykłady!

W Nice To Fit You rozumiemy, że różni ludzie potrzebują odmiennych sposobów żywieniowych, dlatego przygotowaliśmy specjalne zestawy, które zawierają tylko te posiłki, na których najbardziej nam zależy. Liczenie kalorii nie zawsze ma sens, ale dla tych najbardziej skrupulatnych udostępniamy ranking dań, wraz z dokładnie rozpisanymi wartościami kalorycznymi. 

Jeśli weźmiemy na cel Dietę Daily i zestaw biurowy (śniadanie, drugie śniadanie i obiad), możemy się dowiedzieć, że taki komplet może zawierać w sobie 800 kcal. Wszystko zależy oczywiście od wielkości porcji i 7 różnorodnych diet, spośród których można swobodnie wybierać komponując własne menu.

  • Jaglanka kokosowa z borówkami i morelami pieczonymi w syropie klonowym   – 250 kcal
  • Szpinakowe gofry z serem gouda i konfiturą z czerwonej cebuli, słupki warzyw – 250 kcal
  • Kebab z wegańskim gyrosem, czerwoną cebulą i sosem majonezowo-pomidorowym, sałata rzymska z papryką, ogórkiem, sos winegret – 300 kcal

Zachęcamy do obserwowania rankingu dań, który może pomóc nie tylko w odpowiedniej kalkulacji kalorii, a także w doborze posiłków codziennie ocenianych przez innych użytkowników.

Sprawdź
diety NTFY

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.

Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: