- 14.05.2020
- 3 min czytania
Być może spotkałeś się już ze stwierdzeniem, że podstawą zdrowej diety jest spożywanie 5 posiłków dziennie o regularnych porach. Ale co, jeśli nie jesteś się w stanie zmusić do drugiego śniadania czy kolacji, bo… po prostu nie jesteś głodny? Czy w takim razie powinieneś zmieniać swoje nawyki żywieniowe? Niekoniecznie. Dowiedz się, jakie są zasady regularnego spożywania posiłków.
Jeśli pierwszy posiłek jadasz w południe, później w biegu wychodzisz na lunch, a wieczorem zasiadasz do prawdziwej biesiady, z pewnością mógłbyś wprowadzić pewne zmiany i dowiedzieć się, jak zacząć jeść zdrowo. Czy jednak musi to być 5 posiłków dziennie w odstępach 2-3 godzin? Sprawdź, jakie jest stanowisko dietetyków w kontekście regularnego jedzenia.
Regularne spożywanie posiłków – koniecznie 5 razy dziennie?
Na początek rozprawmy się z mitem, że najzdrowiej jest jeść 5 posiłków dziennie. Owszem, to zalecana liczba ze względu na to, że im częściej jesz, tym rzadziej jesteś głodny. Niewielkie porcje spożywane co 2-3 godziny utrzymują Cię w stanie sytości i zapobiegają nagłym spadkom poziomu cukru we krwi. Te z kolei objawiają się napadami wilczego głodu, które kończą się podjadaniem lub jedzeniem zbyt dużych porcji (a w konsekwencji –przybieraniem na wadze).
Jeśli jednak nieustanny głód nie jest Twoim problemem, to czy powinieneś zmuszać się do jedzenia dla… zdrowia i szczupłej sylwetki? Absolutnie nie! Jeśli nie jesteś w stanie zjeść więcej niż 3 posiłki dziennie, słuchaj swojego organizmu i poprzestań na takiej liczbie! Kluczowe w tym przypadku są dwie kwestie:
- Zapewnienie odpowiedniej kaloryczności posiłków – bez względu na to, jak często jesz, musisz dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kalorii. Jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1800 kcal, to zamiast 5 posiłków po (średnio) 360 kcal – zjedz ich 3 po 600 kcal. Jak się dowiedzieć, ile kalorii jeść dziennie? Wejdź na kalkulator diet NTFY, uzupełnij dane i gotowe!
- Regularne jedzenie – w tej sprawie dietetycy są jednogłośni. Twój organizm przyzwyczaja się do pór posiłków i odpowiednio się do nich przygotowuje. Gdy jesz o stałych godzinach, organizm na bieżąco spala dostarczaną liczbę kalorii i nie musi odkładać tłuszczu w ramach rezerwy. Długotrwały głód to z kolei sygnał dla Twojego ciała, że musi oszczędzać energię i zachować jej część na później w postaci tkanki tłuszczowej. Regularne posiłki sprzyjają też profilaktyce cukrzycy, ponieważ utrzymują stały poziom cukru we krwi i niwelują ryzyko jego gwałtownych skoków.
Regularne posiłki – o jakich porach dnia?
Jedzenie o odpowiednich godzinach pomaga kontrolować gospodarkę węglowodanową, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i nadwagi. Dlaczego godzina posiłku ma takie znaczenie? Okazuje się, że organizm w zależności od pory dnia ma niższą lub wyższą tolerancję na glukozę. Dlatego tak ważne jest nieprzejadanie się wieczorem (kiedy grożą Ci skoki poziomu cukru) i zachowanie ok. 12-godzinnego postu między kolacją a śniadaniem (aby przygotować organizm na węglowodanowy posiłek, który pomoże Ci się obudzić).
Posiłki powinno się spożywać od tzw. biologicznego poranka (ok. 8:00) do biologicznego wieczora (ok. 20:00). Zalecane pory dla konkretnych posiłków, w zależności od godziny pobudki i pójścia spać, to:
- śniadanie – 6:00-10:00,
- drugie śniadanie – 2-4 godziny po śniadaniu,
- obiad – ok. 15:00,
- podwieczorek – 2-4 godziny po obiedzie,
- kolacja – 17:00-20:00, nie później niż 2-3 godziny przed snem.
Oczywiście jeśli zjadasz mniej niż 5 posiłków dziennie, zadbaj o regularne godziny swoich śniadań i obiadów (oraz kolacji, jeśli je jadasz).
Jak dbać o regularne jedzenie? Z dietami pudełkowymi NTFY!
Chociaż wprowadzenie zdrowego nawyku regularnego jedzenia wydaje się trudnym zadaniem, z pewnością warto poświęcić na to trochę czasu. Ale jeśli wizja gorączkowego kontrolowania pór posiłków z zegarkiem w ręku jest zbyt stresująca, mamy na to gotowe rozwiązanie – diety pudełkowe NTFY. W końcu poręczne posiłki gotowe do zjedzenia od razu lub po podgrzaniu z pewnością zaoszczędzą Ci mnóstwo czasu – jedyne, o czym musisz pamiętać, to o zjedzeniu ich!
Tylko u nas masz nieograniczone możliwości wyboru nie tylko dań, które trafią na Twój stół, lecz także liczby posiłków. Zamiast sugerowanych 5 dań wybierz 3, zgodnie z Twoim trybem życia. Pamiętaj jednak, by przy zamawianiu diety podać wyższą kaloryczność niż Twoje dzienne zapotrzebowanie. W ten sposób Twoje 3 posiłki będą bardziej treściwe niż te same dania w zestawie złożonym z 5 posiłków. Co więcej, z NTFY nie musisz decydować się wyłącznie na jedną dietę. Oferujemy Ci aż 3 pakiety diet (Smart 10, Basic 20, Plus 35 i Super 50), w których codziennie masz do dyspozycji 10, 20, 35, a nawet 50 różnych dań do wyboru. Przy takim wachlarzu opcji nie da się nudzić – całkiem prawdopodobne, że wyrobienie w sobie nawyku regularnego jedzenia okaże się Twoim najprzyjemniejszym i najłatwiej zrealizowanym celem.