Wegańska czy wegetariańska? Wybierz dietę z Nice To Fit You!

Spis treści
Dieta Veggy a 100% Vegan – jakie są różnice?
Świadoma rezygnacja z produktów odzwierzęcych to coś znacznie więcej niż tylko przelotna moda. Dla wielu osób to element pracy nad sobą oraz sposób na manifestację przekonań. Mamy na to sposób. W Nice To Fit You znajdziesz zarówno pyszną dietę wegańską, jak i dietę wegetariańską. Czym różnią się między sobą i którą z nich powinieneś wybrać?
Dieta wegetariańska – czego unikać?
Dieta wegetariańska to model odżywiania, który opiera się na spożywaniu produktów roślinnych, zarówno surowych, jak i przetworzonych. Nie chodzi jednak wyłącznie o eliminację samego mięsa, ale również produktów pochodzenia odzwierzęcego, jak np.:
- żelatyna (dodawana m.in. do deserów i przetworów);
- mleko i jego pochodne (twarogi, sery);
- tłuszcz zwierzęcy (smalec).
Diety wegetariańskie, w zależności od wersji, dopuszczać spożywanie jaj (owowegetarianizm), nabiału (laktowegetarianizm) albo obu tych grup produktów (laktoowowegetarianizm). Inne podziały dopuszczają również semiwegetarianizm eliminujący mięso ssaków, ale dopuszczający spożywanie mięsa drobiowego, ryb i nabiału.
U osób stosujących diety wegetariańskie stwierdzono niższe stężenie cholesterolu, a także obniżone ryzyko występowania chorób niezakaźnych (np. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia). Nie oznacza to jednak, że wegetarianizm to rozwiązanie dobre dla każdego.
Najczęstszy problem dotyczy zbilansowania odżywiania tak, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych makro- i mikroskładników. Ich ilość zależy z kolei od płci, wieku, aktywności fizycznej, chorób współistniejących, czy stanu zdrowia. Na niedobór składników odżywczych powinny przede wszystkim uważać:
- dzieci i młodzież w wieku rozwojowym;
- kobiety w ciąży;
- osoby w podeszłym wieku;
- osoby ciężko pracujące fizycznie oraz sportowcy;
- osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia neuroprzekaźników prowadzących do stanów lękowych lub depresyjnych.
Osobom początkującym trudność na diecie wegetariańskiej może sprawić przyrządzanie posiłków, które nie tylko cechują się odpowiednią gęstością energetyczną, ale są również smaczne i różnorodne.
Warto także pamiętać, że polskim klimacie wiele warzyw i owoców na charakter sezonowy (np. papryka, pomidory, fasola, bób). Kupienie ich o innej porze roku zazwyczaj wiąże się z większym wydatkiem.
Dalsza część artykułu poniżej.
Na czym polega dieta wegańska?
Dieta wegańska to nieco bardziej radykalna odmiana wegetarianizmu. Jej zwolennicy wykluczają z diety wszystkie produkty odzwierzęce, w tym ryby, jaja i nabiał, a nawet miód. Podobnie jak menu wegetariańskie, także wegańskie można podzielić na klasyczne, a także frutarianizm, czyli bazowanie na owocach i warzywach oraz witarianizm, który obejmuje wyłącznie produkty surowe i niegotowane.
Co istotne, dieta wegańska to nie tylko jadłospis, ale również stosunek do życia. Weganie unikają kosmetyków zawierających składniki odzwierzęce, leków, do produkcji których wykorzystuje się tkanki zwierzęce, a także odzieży i obuwia powstałego z użyciem surowców pochodzenia niż roślinne. Coraz więcej firm uznaje ten trend, dlatego w sklepach znajdziesz nie tylko wegańskie kremy do rąk, ale także kurtki sportowe i buty do biegania.
Osoby, które rozważają przejście na dietę wegańską, borykają się z podobnymi problemami, jak wegetarianie. W ich przypadku zwraca się jednak uwagę także na zwiększone ryzyko niedoboru jodu oraz związane z tym zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.
Co ciekawe, badania prowadzone z udziałem wegan oraz wegetarian nie wykazały znaczących różnic, jeżeli chodzi o wyniki testy fizykalne, biochemiczne i hematologiczne względem osób odżywiających się w standardowy sposób.
Ewentualne niedobory substancji występowały wyłącznie u osób odżywiających się w sposób niezbilansowany lub cierpiących na choroby, które np. upośledzały przyswajanie określonych składników z pożywienia.
Stosując diety pozbawione mięsa i produktów odzwierzęcych należy jednak pamiętać o suplementacji określonych substancji. Dotyczy to m.in. aminokwasów endogennych jak alanina i cystyna. Długofalowe restrykcje żywieniowe na tym polu mogą prowadzić również do niedoborów witaminy B12, czy żelaza. W ostatnim przypadku warto rozważyć łączenie produktów zawierających żelazo niehemowe z pożywieniem o wysokiej zawartości witaminy C.
W obu przypadkach remedium na niezbilansowaną dietę może okazać się skorzystanie z gotowej diety pudełkowej, dopasowanej do Twoich preferencji.
Nice To Fit You – Veggy, czy 100% Vegan. Co wybrać?
W ofercie Nice To Fit You znajdziesz zarówno rozwiązania odpowiednie dla wegetarian, jak i wegan. Menu 100% Vegan to w pełni roślinna i zdrowo zbilansowana dieta z certyfikatami Viva oraz V-Label. Nie znajdziesz w niej takich produktów jak mięso, jaja, ryby, czy nabiał. Kucharze Nice To Fit You przygotują jednak dla Ciebie ich pyszne odpowiedniki. W wegańskim menu znajdziesz m.in.:
- wegańskie naleśniki z jaglanym kremem rafaello, mango i kiwi;
- bajgiel z hummusem i pieczonym burakiem oraz sosem tahini;
- roślinne gofry z jogurtem kokosowym, mango i winogronami.
Z kolei dla wegetarian przygotowaliśmy dietę Veggy. Nie znajdziesz tutaj produktów odzwierzęcych, ale serwujemy w niej jaja i nabiał. Wegetarianizm w odsłonie Nice To Fit You to np.:
- gofry bazyliowe z mozarellą i rukolą oraz pomidory z sosem balsamicznym;
- chlebek batatowy z twarożkiem waniliowym i porzeczkowym chutney;
- Brioche z omletem jajecznym świeżymi warzywami i pastą guacamole.
Jeżeli uważasz, że nie potrafisz żyć bez mięsa, wypróbuj nasze propozycje Veggy lub 100% Vegan. Założymy się, że zmienisz zdanie.
Nice To Fit You – Dieta, z którą wszystko można
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/wegetarianizm-a-choroby-tarczycy/
https://dietetycy.org.pl/czym-sie-rozni-weganizm-od-wegetarianizmu/
https://dietetycy.org.pl/czy-weganizm-jest-zdrowy/
https://dietetycy.org.pl/weganizm-dieta-weganska-jak-zostac-weganinem/
https://www.healthline.com/nutrition/vegan-diet-benefits#get-more-nutrients