Najlepsza dieta ograniczająca węglowodany. Jak ją wybrać?

Spis treści
Dieta keto a dieta low carb: podstawowe różnice. Którą z nich wybrać?
Na pierwszy rzut oka dieta ketogeniczna i dieta niskowęglowodanowa określana jako low carb mogą wydawać się jednym i tym samym modelem odżywiania. W praktyce jednak te dwie diety dzieli całkiem sporo. Czym różnią się oba protokoły i jak wybrać najlepszą dietę dla siebie?
Dieta ketogeniczna. Co to takiego?
Dieta ketogeniczna polega na drastycznym ograniczeniu podaży węglowodanów na rzecz tłuszczów. W typowym menu rozkład makroskładników wygląda następująco:
- 15% energii dostarcza białko;
- 55-65% kilokalorii pochodzi z węglowodanów;
- 20-30% dziennego zapotrzebowania na energię pokrywają tłuszcze.
W diecie ketogenicznej proporcje ulegają całkowitemu odwróceniu. Ilość białka w diecie pozostaje na stałym poziomie, ale z węglowodanów dostarczamy zaledwie od 2 do 10% energii (w zależności od schematu żywieniowego. Reszta kilokalorii, czyli od 80 do 90% pochodzi z tłuszczów.
Celem diety ketogenicznej jest stopniowe wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Ograniczona podaż glukozy powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię z ciał ketonowych. Proces tzw. ketoadaptacji trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni, choć wiele zależy od przestrzegania zaleceń żywieniowych i indywidualnych preferencji. Nawet niewielkie zmiany w rozkładzie makroskładników mogą wyhamować ketoadaptację.
Dalsza część artykułu poniżej.
Charakterystyczne dla diety keto jest uczucie osłabienia organizmu w fazie przystosowawczej. W parze ze słabością idą często zawroty głowy, trudności ze skupieniem uwagi, spadek tolerancji wysiłkowej, nudności i apatia. Po okresie ketoadaptacji nieprzyjemne objawy zwykle ustępują.
Wskazaniami do stosowania diety ketogenicznej jest m.in.:
- choroba Alzheimera i Parkinsona;
- padaczka lekooporna;
- stwardnienie rozsiane;
- zespół Retta;
- insulinooporność.
Warto pamiętać, że nieumiejętnie stosowana dieta ketogeniczna może spowodować podwyższenie całkowitego lipidogramu, w tym cholesterolu LDL, zaparcia oraz inne dolegliwości. Jej stosowanie zawsze warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem.
Czym jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa również polega na ograniczenia spożycia cukrów, ale nie jest ona aż tak restrykcyjna pod tym względem, jak dieta keto. Dane opublikowane w 2018 r. przez British Medical Journal (obecnie The BMJ) wskazują, że w przypadku diet low-carb zawartość węglowodanów waha się między 10 a 30%. Dla osoby, która dziennie spożywa około 2000 kilokalorii będzie to więc między 50 a 150 g energii z węglowodanów dziennie.
W przypadku diet niskowęglowodanowych brakujące kilokalorie z węglowodanów uzupełnia się poprzez zwiększoną podaż białek i tłuszczów, a także warzyw dla zapewnienia odpowiedniej podaży błonnika i witamin. W przeciwieństwie do diety keto nie chodzi tutaj o maksymalizację spożycia tłuszczów, ale także o zwiększone spożycie protein.
W odróżnieniu od diet ketogenicznych low-carb może być stosowany długoterminowo i nie pociąga za sobą ryzyka dla zdrowia. Łatwiej ją wdrożyć i utrzymać na co dzień. Limitowanie spożycia węglowodanów poprzez eliminację cukrów prostych pozwala też na znaczące ograniczenie jedzenia produktów wysokoprzetworzonych. Długofalowo może przyczynić się do redukcji masy ciała.
Ze względu na brak występowania ketozy w przypadku diet niskowęglowodanowych osoby, które stosują low-carb rzadziej zgłaszają złe samopoczucie, napady senności i osłabienie.
Pomimo wielu zalet należy pamiętać, aby nie spożywać zbyt dużo owoców oraz produktów wieloziarnistych, które mogą zniweczyć Twoje wysiłki. W rezultacie na wstępnym etapie wdrażania diety trzeba liczyć się z zaparciami.
Najlepsza dieta, jak ją wybrać?
Odpowiedź na pytanie o najlepszą dietę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Dieta ketogeniczna jest zalecana w przypadku występowania niektórych chorób, zwłaszcza neurodegeneracyjnych. Pomaga złagodzić ich efekty i zahamować rozwój. Stosowanie diety keto wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami.
W przypadku osób, które szukają sposobu na redukcję masy ciała najlepszą dietą może okazać się low-carb. Wprawdzie nie ma ona efektu terapeutycznego, ale skutecznie obniża poziom cukru we krwi i pozwala dostarczyć do organizmu więcej pełnowartościowych składników.
Jeśli chcesz zacząć ograniczać węglowodany, ale nie masz doświadczenia z dietą ketogeniczną lub po prostu nie chcesz stosować radykalnych rozwiązań, wybierz najlepszą dietę z Nice To Fit You. Wśród wielu propozycji mamy dla Ciebie m.in. menu o obniżonej zawartości węglowodanów Pro Active. To wyłącznie starannie dobrane składniki i precyzyjnie wyliczone proporcje. Sprawdź, że możesz odżywiać się zdrowo bez monotonii i głodówek.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Bibliografia:
https://www.livescience.com/keto-diet-vs-low-carb
https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-vs-keto
https://dietetycy.org.pl/dieta-niskoweglowodanowa-i-ketogeniczna-w-cukrzycy-typu-2/
https://dietetycy.org.pl/dieta-ketogeniczna-od-podstaw-zasady-wskazania-i-skutki/