- 10.02.2022
- 5 min czytania
Pracuje nieustannie i nigdy nie odpoczywa. Jest symbolem miłości i romantyzmu, a nasz układ krwionośny nie mógłby bez niego istnieć. Tylko w ciągu minuty ludzkie serce jest w stanie przetoczyć ponad 5 litrów krwi. Ten niezwykle ważny organ pełni jedne z najważniejszych funkcji w organizmie, dlatego potrzebuje równie specjalnego traktowania i… odpowiedniej diety. Co zatem jeść, aby zadbać o zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca? Przygotowaliśmy przydatną wiedzę, która może pomóc w zaplanowaniu zdrowego żywienia. Z sercem na dłoni!
Jaką rolę pełni serce w naszym organizmie?
Wszyscy wiemy, że serce pełni niebagatelną rolę w organizmie, ale co to tak naprawdę znaczy? Głównym zadaniem serca jest pompowanie krwi do naczyń krwionośnych, a to właśnie dzięki temu procesowi nasze tkanki są bogatsze o tlen i składniki odżywcze. Jakie funkcje spełnia serce w ciele człowieka?
- Serce dostarcza krew do każdego miejsca na ciele, dostarczając tlen, witaminy i mikroelementy.
- Serce ogranicza zawartość dwutlenku węgla w organizmie przez odpowiednie filtrowanie krwi.
Co jeść na zdrowe serce?
Nie istnieją pojedyncze produkty, które same w sobie poprawią stan naszego zdrowia, jeśli nie idzie za nimi rozsądnie odżywianie. Podstawą zawsze powinna być zbilansowana dieta, wspierana „specjalnymi” smakołykami. Powinniśmy sięgać w pierwszej kolejności po produkty z niskiego indeksu glikemicznego – szczególnie świeże owoce i warzywa. Dokładamy do tego tłuste ryby morskie i orzechy, a białe pieczywo zamieniamy z pełnoziarnistymi odpowiednikami.
W Nice To Fit You wiemy, że zdrowy wybór to podstawa, dlatego z pomocą FLEXI można w dowolny sposób komponować to, co ostatecznie ląduje na talerzu.
Co może wspierać serce w zrównoważonej diecie?
- Kurkuma – nazywana też ostryżem. Radzi sobie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, a co dla nas najciekawsze, korzystnie wpływa na układ krążenia i może wspomóc przy niewydolności serca.
- Owoce leśne – słodkie i orzeźwiające, zapobiegają gromadzeniu się złego cholesterolu, wspomaga pracę serca i zapobiega zawałowi, zawierają antocyjany..
- Brokuły, pomidory i ziemniaki – a w zasadzie wszystkie produkty zawierające potas. Niedobór tego składnika może skutkować rozwojem niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Dieta roślinna – dieta wegańska jest szczególnie popularna ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Kuchnia roślinna wiąże się zwykle z niższym stężeniem cholesterolu we krwi, dużą zawartością zdrowych tłuszczy, w tym kwasów omega-6 i omega-3.
- Zioła – może to być jemioła, leń albo głóg. Zioła w pozytywny sposób wpływają na stan naszych naczyń krwionośnych.
Czego nie jeść na zdrowe serce?
Jest cały szereg produktów, które niespecjalnie przyczyniają się do dobrego stanu zdrowia. Mówimy przede wszystkim o przetworzonych produktach mięsnych, smażonych i tłustych potrawach bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i „zły” cholesterol. Są jednak produkty, które w szczególny sposób przyczyniają się do złej kondycji serca.Na co szczególnie uważać?
- Sól – jej szkodliwość jest dobrze znana, chociaż ciężko oprzeć się dodawaniu jej do posiłków. Pamiętajmy, że znacznie lepiej byłoby przyprawiać nasze posiłki ziołami, nie tracąc przy tym smaku. Specjaliści przekonują, że nasz dzienny limit soli nie powinien przekraczać 5 gramów, czyli jednej łyżeczki. Miejmy na uwadze, że regularne spożywanie większych ilości może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. W przypadku osób z problemami układu krążenia – limit powinien wynosić 3 gramy.
- Cukier – ciężko jest oprzeć się cukrowi, zwłaszcza gdy jest dodawany niemal wszędzie. Warto jednak kontrolować to, co trafia do naszego jadłospisu. Zbyt duża ilość cukru w diecie może prowadzić do otyłości, zwiększone ciśnienia i innych nieprawidłowości organizmu.
- Fast-food – potrawy fast-foodowe nie oferują niczego wartościowego dla organizmu człowieka. Duże ilości soli i tłuszczów nasyconych. Wartość odżywcza takich produktów jest bliska zeru, a ich nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju chorób serca i nie tylko.
Co może powodować choroby serca?
Chociażby wiek ma istotny wpływ na pracę serca. Jest to wynik naturalnego procesu starzenia się organizmu. Naczynia krwionośne, którymi podróżuje pompowana krew, tracą na elastyczności i twardnieją. Niektóre niezdrowe zachowania mogą ten proces przyspieszyć. Co może powodować choroby serca?
- Stres – jeśli żyjemy w nerwach, warto pamiętać, że stres podnosi ciśnienie krwi, co może mieć już bezpośrednie przełożenie na pracę tętnic, które prowadzą krew z serca do narządów ciała.
- Siedzący tryb życia – niska aktywność fizyczna i długie godziny nieprzerwanego siedzenia mogą stanowić duże ryzyko dla serca.
- Nieodpowiednia dieta – wysoki cholesterol LDL (zwany potocznie „złym cholesterolem) oraz wysokie ciśnienie mogą prowadzić do rozmaitych chorób serca.
- Otyłość – otyłość bywa ważnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Palenie tytoniu – palenie (nawet bierne) jest uznawane za jeden z głównych czynników wystąpienia chorób układu krążenia.
Sprawdź
diety NTFY
Nice To Fit You – dieta pudełkowa, z którą wszystko można!
- Sprawdź nasze zdrowe i zbilansowane diety – aż 7 propozycji
- Oblicz szybko dziennie zapotrzebowanie kaloryczne
- Codziennie aż 35 dań w menu do wyboru! Największy wybór na rynku
- Każdy dzień może być inny! Wybieraj posiłki, ich ilość oraz kaloryczność!
- Zamów zestaw biurowy, lunch box lub jedzenie dla dzieci
- Przeglądarka, ranking dań cateringu dietetycznego NTFY