- 13.08.2022
- 7 min czytania
Przygotowanie do odchudzania: jakie badania należy wykonać?
Planowana redukcja masy ciała powinna być poprzedzona szeregiem badań diagnostycznych. W ten sposób możesz ustalić wyjściowy stan swojego zdrowia i przygotować się do badania dietetycznego oraz nowego rozkładu posiłków. O jakich badaniach przed odchudzaniem należy pamiętać i jak zdrowo zmniejszać masę ciała?
Jakie badania przed odchudzaniem warto zrobić?
Badania przed odchudzaniem to tak naprawdę kompleksowy screening Twojego stanu zdrowia. Powinny o nie zadbać przede wszystkim te osoby, które przeprowadzają redukcję po raz pierwszy i czują się zagubione w gąszczu wytycznych i wskaźników. Przeprowadzenie badań przed odchudzaniem zaleca się także pacjentom, którzy:
- cierpią na zaburzenia hormonalne;
- borykają się z chorobami przewodu pokarmowego (np. IBS, choroba Leśniowskiego-Crohna);
- walczą z kompulsywnym objadaniem się lub efektem-jo-jo;
- intensywnie trenują (przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu startowego).
We wszystkich tych przypadkach wstępna diagnostyka pozwoli ustalić kierunek, w jakim powinien podążać plan żywieniowy. Badania to także naukowy sposób na zidentyfikowanie nietolerancji pokarmowych i alergii. O jakich badaniach przed odchudzaniem powinieneś pamiętać?
- morfologia krwi – badanie ilości i proporcji ciałek białych, czerwonych, płytek krwi oraz hemoglobiny pozwala na wykrycie nadkrwistości lub niedokrwistości, niedoboru żelaza, witaminy B12 i B6 oraz folianów; z kolei podwyższony poziom OB i CRP sugeruje stan zapalny;
- poziom witaminy D – jej niski poziom może wskazywać na m.in. zbyt małą gęstość kości;
- oznaczenie poziomu elektrolitów – tzw. jonogram, na który składa się stężenie jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz chlorku; ocena poziomu elektrolitów jest ważne do ustalenia m.in. zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej, przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
- panel tarczycowy – obejmuje pomiar TSH, fT3, fT4, anty-TPO oraz anty-TG; pozwala zidentyfikować m.in. niedoczynność i nadczynność tego gruczołu, zapalenie tarczycy oraz chorobę Hashimoto;
- badanie krzywej cukrowej – przeprowadzenie testu obciążenia glukozą to jedna z metod na wykrycie cukrzycy oraz przyjęcie prognoz co do rozwoju choroby.
Oczywiście testów może być znacznie więcej. Warto wymienić m.in. badanie moczu, densytometrię kości, lipidogram i badania hormonów (testosteronu, estradiolu, estrogenu, prolaktyny, lutropiny). Po co to wszystko? Oceniając wyniki Twoich badań przed odchudzaniem dietetyk jest w stanie zmodyfikować menu tak, aby uwzględniało Twój stan zdrowia, szczególne wymagania i deficyty.
Sprawdź
diety NTFY
Jak wyglądają badania dietetyczne?
Diagnostyka poprzedzająca ułożenie diety odchudzającej to jedno, ale w gabinecie specjalisty czeka na Ciebie jeszcze seria badań dietetycznych. Najczęściej obejmują one:
- pomiary antropometryczne – waga, wzrost, a także pomiary obwodów w kilku miejscach (talia, biodro, ramię);
- pomiar fałdu skórno-tłuszczowego;
- analizę składu masy ciała.
W oparciu o wyniki badań dietetycznych dietetyk ustali pochodne wskaźniki określające Twój stan zdrowia. Przede wszystkim będzie to BMI (ang. Body Mass Index) oraz WHR (ang. Waist-to-Hip Ratio). Warto pamiętać, że te parametry są ustandaryzowane, dlatego bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta.
Dla przykładu BMI nie będzie odpowiednim punktem odniesienia w przypadku osób trenujących sporty siłowe. Duża masa mięśniowa może wskazywać na otyłość pomimo tego, że ilość tłuszczu w organizmie w rzeczywistości będzie bardzo niska.
Aby badania dietetyczne dały obiektywny wynik warto je uzupełnić o pomiar składu ciała za pomocą analizatora. To urządzenie, które za pomocą bioimpedancji zmierzy masę kostną, mięśniową i tłuszczową (w tym poziom tłuszczu trzewnego) oraz stopień nawodnienia i pozwoli rzetelnie ustalić stan odżywienia oraz wyeliminować błędy dietetyczne.
Na czym polega zdrowe odchudzanie?
Jeżeli odchudzanie ma być zdrowe warto pamiętać, że powinno ono opierać się o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę z ujemnym bilansem kalorycznym. Zamiast stosować drakońskie restrykcje żywieniowe, dużo łatwiej włączyć do codziennej rutyny aktywność fizyczną, która pomoże spalić dodatkowe kalorie. Co jeszcze powinno uwzględniać zdrowe odchudzanie?
- zwiększone spożycie białka – tłumi łaknienie i działa antykatabolicznie;
- dbałość o nawodnienie – picie wody tłumi łaknienie i sprawia, że zjadamy mniejsze posiłki;
- solidne porcje warzyw i owoców – minimum 0,5 kilograma dziennie pozwala dostarczyć witamin, minerałów oraz błonnika;
Przy prawidłowo ułożonej diecie możesz spodziewać się spadku masy o około 0,5 kilograma tygodniowo. Pamiętaj, że zbyt szybkie gubienie kilogramów poprzez drastyczną redukcję kalorii nie jest dobre i wpływa destrukcyjnie na skład ciała.
Podchodź również rozważnie do spalaczy tłuszczu. Wiele z nich zawiera substancje, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia, np. kofeina, synefryna (nie mówiąc nawet o nielegalnej w Polsce johimbinie czy mieszankach typu ECA). Zdrowe odchudzanie jest możliwe bez tego typu środków.
Jeżeli zależy Ci na łatwej kontroli masy ciała, sprawdź diety Nice To Fit You. Mamy dla Ciebie propozycje wegańskie, wegetariańskie, dla aktywnych i wrażliwych oraz inne. Sam wybierasz, ile kalorii chcesz zjeść, dlatego możesz się zdrowo odchudzać albo budować masę mięśniową, jak wolisz!
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można!
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://centrumrespo.pl/odchudzanie/badania-odchudzaniem-ktore-warto-wykonac/
https://dietly.pl/blog/jakie-badania-wykonac-przed-dieta
https://dietetycy.org.pl/jak-sie-przygotowac-do-badania-dietetycznego/