• data 18.08.2021
 • 2 min czytania
 • Ocena 4.38

Czy liczenie kalorii ma sens?

O kaloriach słyszymy niemal z każdej strony, prawda? Ile trzeba biegać, żeby spalić pączka? Jakie jest średnie zapotrzebowanie dla mężczyzn? Jak pilnować własnego bilansu kalorycznego? Wymieniać można bez końca. Pytanie brzmi, czy dieta koniecznie musi wiązać się ze skrupulatnym liczeniem kalorii? A jeśli nie – to jak jeść odżywczo, ale nie kalorycznie? Odpowiadamy w artykule!

Poradnik catering pudełkowy z wyborem menu

O kaloriach słyszymy niemal z każdej strony, prawda? Ile trzeba biegać, żeby spalić pączka? Jakie jest średnie zapotrzebowanie dla mężczyzn? Jak pilnować własnego bilansu kalorycznego? Wymieniać można bez końca. Pytanie brzmi, czy dieta koniecznie musi wiązać się ze skrupulatnym liczeniem kalorii? A jeśli nie – to jak jeść odżywczo, ale nie kalorycznie? Odpowiadamy w artykule!

Jaki jest problem z obliczeniem zapotrzebowania energetycznego?

Zapotrzebowanie energetyczne jest to określona ilość kalorii, którą nasz organizm potrzebuje, aby zapewnić wydatki związane z funkcjami fizjologicznymi oraz dodatkową aktywnością fizyczną. Jeśli zapewnimy go nieco więcej niż potrzeba, to jego resztka odłoży się w postaci tłuszczu. W ten sposób tyjemy. Deficyt z kolei spowoduje, że ciało będzie zmuszone pobierać energię z własnych zapasów, a dla nas oznacza to utratę wagi. Tak wygląda teoria.

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego jest zatem pomocne, gdy interesuje nas dopasowana dieta. Problem polega na tym, że określenie dokładnego poziomu wymaganych kalorii jest niezwykle trudne. Pomocny może okazać się kontakt z dietetykiem i jeśli mamy tylko możliwość, dobrze jest sięgnąć po fachową poradę.

Na zapotrzebowanie energetyczne wpływ ma wiele czynników, np:

 • masa ciała,
 • wykonywany zawód,
 • uprawiany sport,
 • wzrost,
 • wiek,
 • płeć,
 • tempo metabolizmu,
 • cel (np. chęć zwiększenia masy ciała).
 • niektóre choroby czy schorzenia

Czy warto korzystać z kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego? Warto, ale z myślą, że to tylko drogowskaz i orientacyjny punkt widzenia. Czynniki z powyższej listy są mocno indywidualne, a niektóre potrafią zmieniać się regularnie. 

co to jest metabolizm smoothie dieta bez nabialu stroj sportowy yoga

Jaki wpływ mają kalorie na hormony?

Przeogromny! Dla przykładu, deficyt kaloryczny może być przyczyną szereg problemów, między innymi powodować o 30% niższe stężenia hormonów tarczycy, albo być odpowiedzialny za spadek ilości estrogenów i hormonu luteinizującego, które są niezbędne do owulacji. Co więcej, badania dowodzą, że kobiety które dostarczają zbyt mało kalorii mogą częściej doświadczać problemów z płodnością. Wśród innych hormonów znajdziemy kortyzol (czyli hormon stresu), który może spowolnić procesy spalania tłuszczu, albo testosteron – który szczególnie nie lubi się z długotrwałym zwiększaniem albo zmniejszaniem przyjmowanych kalorii. 

Jaka dieta jest odżywcza, a nie wysokokaloryczna?

Dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie menu o warzywa strączkowe, a również owoce takie jak jabłko, arbuz, czerwona porzeczka czy pomelo. Ryby i drób (np. dorsz, halibut, indyk) mogą również solidnie nasycić bez przesadnego ładunku kalorii w jednym posiłku. Jeśli chodzi o produkty sklepowe to zwracanie uwagi wyłącznie na kalorie może nie wystarczyć, jeśli chcemy dobrze i świadomie zadbać o swój organizm. Głównie dlatego, że spora część tak zwanych “zdrowych” produktów to w rzeczywistości marketingowe zagrywki, nie mające nic wspólnego ze zdrową żywnością. Patrzmy świadomie na skład – a szczególnie zawartość cukru. Możemy również zdecydować się na indywidualną dietę dopasowaną do własnych potrzeb. W Nice To Fit You produkty pozyskujemy od lokalnych partnerów, kładąc duży nacisk na jakość surowców i szeregów innych wymogów, według których podejmujemy współprace w niemal całej Polsce.

Nice To Fit You – więcej niż catering dietetyczny.


Kalkulator kalorii

1500, 2000, 2500 czy więcej? Jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie odpowiednia? Uzupełnij pola i poznaj swoje potrzeby oraz swojego organizmu.

Jaki jest Twój cel
Ile masz wzrostu i ile ważysz?
Ile masz lat a ile ćwiczysz?
Twoja płeć?

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to: