- 29.04.2022
- 7 min czytania
Czy słodziki są niezdrowe? Wpływ zamienników cukru na organizm
Biały cukier nie ma dobrej opinii. Dodawany do słodyczy, napojów, czy gotowych sosów dorobił się bardzo złej opinii. Badania naukowe jednoznacznie podkreślają jego wpływ na rozwój próchnicy zębów, otyłości i związek z zaburzeniami wydzielania insuliny. Właśnie dlatego w żywności reklamowanej jako zdrowa stosuje się zamienniki cukru. Jaki wpływ na nasz organizm mają popularne słodziki w tabletkach i czy można stosować je bez ograniczeń?
Jakie zamienniki cukru (słodziki) stosuje się w żywności?
W procesach wytwarzania żywności stosuje się trzy rodzaje zamienników cukru –naturalne, syntetyczne oraz półsyntetyczne (tzw. poliole). Te pierwsze są wytwarzane w wyniku reakcji chemicznych, z kolei drugie pochodzą ze źródeł spotykanych w przyrodzie.
Do syntetycznych zamienników cukru można zaliczyć przede wszystkim:
- aspartam (E951) – ester dipeptydu kwasu asparaginowego oraz fenyloalaniny,
- acesulfam K (E950) – jedna z soli potasowych,
- sacharynę (E954)– imid kwasu o-sulfobenzoesowego,
- sukralozę (E955)– pochodna sacharozy z atomami chloru zamiast grup hydroksylowych.
Z kolei wśród naturalnych substytutów cukru spożywczego najczęściej wymienia się:
- stewię (E960) – pochodzi z rośliny o tej samej nazwie,
- erytrytol (E968) – powstaje wskutek fermentacji glukozy przez drożdże,
- ksylitol (E967) – pochodzi z kory brzozowej,
- fruktozę – znajduje się w owocach, niektórych warzywach i miodzie.
W zależności od potrzeb w sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz zamienniki cukru w płynie, proszku lub tabletkach. Zazwyczaj produkty pochodzenia naturalnego będą droższe niż te syntetyczne.
Poszczególne substancje chemiczne różnią się nie tylko intensywnością słodkiego smaku, ale także indywidualnymi właściwościami. Na przykład sacharyna nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego stosuje się ją do produkcji wypieków.
Zamienniki cukru są coraz częściej dodawana do zdrowych przekąsek, batonów proteinowych, czy nabiału dla aktywnych (popularne jogurty pitne z wysoką zawartością białka).
Sprawdź
diety NTFY
Czy słodziki są zdrowe?
W Nice To Fit You wierzymy, że świadomy wybór tego co jesz, w bezpośredni sposób przekłada się na Twoje samopoczucie i zdrowie. Dlatego chcemy, abyś wiedział, dlaczego słodziki mogą wspierać Cię na co dzień.
Pierwsze co powinieneś wiedzieć, to to, czym jest indeks glikemiczny (IG). Określa on procentowy wzrost poziomu cukru we krwi po upływie około 2-3 godzin od spożycia posiłku. Im wyższy jest poziom IG, tym bardziej wzrośnie, a następnie spadnie poziom cukru we krwi.
Częste wahania glukozy dla nikogo nie są dobre, ale z tego powodu szczególnie cierpią diabetycy, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. Zwykły cukier biały ma IG równe 100. Dla porównania ksylitol ma IG na poziomie 13, a stewia i erytrytol blisko 0, czyli praktycznie nie oddziałują na poziom cukru we krwi.
Jeżeli miewasz problemy z zębami, stosowanie niektórych słodzików może ograniczyć rozwój próchnicy. Szczególnie dobrą opinią dentystów cieszy się obecnie erytrytol, który wykazuje wręcz działanie kariostatyczne, czyli hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej.
Zamienniki cukru to popularny dodatek do diet z ograniczoną podażą węglowodanów. Jeżeli chcesz zredukować ten składnik na co dzień, sprawdź naszą propozycję dla osób aktywnych i odkryj menu ProActive.
Poszczególne rodzaje zamienników cukru często są porównywane do sacharozy pod kątem odczuwalnej słodkości. Te dane robią wrażenie – o ile erytrytol to 70% słodkości sacharozy, taumatyna jest od niej 30-krotnie słodsza!
Stosowanie substytutów cukru nie oznacza, że w Twojej diecie nie może być pysznych i jednocześnie zdrowych deserów. Sprawdź nasze menu i przekonaj się, że – ze słodzikami czy bez – diety Nice To Fit You to to smaki, z których nie będziesz chciał rezygnować.
Jaki wpływ mają słodziki na organizm?
Choć słodziki w tabletkach, płynie i proszku są dopuszczone do obrotu i powszechnie uznane za bezpieczne, nie oznacza to, że spożywanie ich w znacznej ilości i przez długi czas pozostaje obojętne dla organizmu.
Z przeprowadzonych badań wynika, że już jednorazowa dawka 25-30 g polialkoholi jak erytrytol, czy ksylitol może powodować:
- wzdęcia,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- niestrawność.
U szczególnie wrażliwych osób regularne spożycie może powodować przewlekłe problemy żołądkowe, które prowadzą do odwodnienia i utraty składników mineralnych z ustroju. Wśród niepożądanych skutków wskazuje się również na bóle i zawroty głowy, bóle stawów, objawy zbliżone do alergii, a także bezsenność.
W przypadku słodzików występowanie negatywnych skutków w przeważającej mierze zależy od stężenia substancji. Jeżeli czujesz, że przy ich regularnym stosowaniu odczuwasz wybrane spośród wymienionych objawów, spróbuj zamienić syntetyczne zamienniki cukru na naturalne. Kiedy i to nie pomaga , pozostaje zrezygnować ze stosowania substytutów cukru w diecie.
W ten sposób na nowo odkryjesz bogactwo smaków, które mieszkają w naturalnym jedzeniu.
Nice to Fit You – Dieta pudełkowa z którą wszystko można!
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia
https://www.health.harvard.edu/blog/artificial-sweeteners-sugar-free-but-at-what-cost-201207165030
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63310,slodziki-czy-sa-bezpieczne