Jak dostarczyć białko w diecie wegetariańskiej?

Spis treści
Przeszłaś na dietę wegetariańską? Sprawdź alternatywne źródła białka
Diety bezmięsne cieszą się rosnącą popularnością i powszechnie uważane są za zdrowe pod warunkiem, że właściwie się je ułoży. Jeśli dopiero zaczęłaś stosować dietę wegetariańską lub planujesz taką zmianę zbilansowanie diety może być trudne. Podpowiadamy, czym uzupełnić białko dla wegetarian i jak zadbać o swoje zdrowie.
Na czym polega dieta wegetariańska?
Głównym założeniem diety wegetariańskiej jest eliminacja z menu mięsa i jego przetworów, np. wędlin, parówek, ale także ryb i owoców morza. Sposób bilansowania menu dla wegetarian nie jest jednak oczywisty ponieważ zależy od typu tego modelu odżywiania. W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów diety wegetariańskiej i każdy z nich cechują nieco inne ograniczenia.
- owowegetarianizm – dopuszcza spożywanie jaj oraz produktach, które na nich bazują jak np. omlety, naleśniki;
- laktowegetarianizm – z diety odpadają jaja i produkty pochodne, ale nadal możesz jeść nabiał, np. mleko, jogurty, maślanki;
- laktoowowegetarianizm – klasyczna odmiana diety wegetariańskiej, która wyklucza mięso, ryby i owoce morza, ale dopuszcza jaja oraz nabiał;
- peskatarianizm – zakłada spożywanie ryb i owoców morza jako głównego źródła białka, ale wyklucza mięso i jego pochodne;
- flexitarianizm – przewiduje okazjonalne spożywanie mięsa i ryb, choć nie powinny one stanowić głównego źródła protein w diecie.
Najbardziej restrykcyjnym wariantem diety wegetariańskiej jest weganizm. Wyklucza on jedzenie jakichkolwiek pokarmów pochodzenia odzwierzęcego (w tym m.in. żelatyny, barwników), a także korzystanie na co dzień z produktów zawierających tkankę zwierzęcą jak leki lub ubrania.
Jak widzisz odżywianie oparte na roślinach ma wiele obliczy i wcale nie musi być nudne. W zależności od tego, który wariant wegetarianizmu wybierzesz Twoje menu będzie jednak wyglądało nieco inaczej.
Dalsza część artykułu poniżej.
Białko dla wegetarian. Z czego je dostarczać?
Jednym z głównych problemów osób, które po raz pierwszy stykają się z dietą roślinną jest dostarczenie wysokiej jakości protein. Pamiętaj, że białko dla wegetarian jest tak samo ważne jak w innych modelach żywieniowych i jego podaży nie powinnaś zaniedbywać.
Choć może Ci się wydawać, że bez mięsa nie da się funkcjonować wystarczy odwiedzić lokalny ryneczek lub supermarket, aby przekonać się, że pomysłów na źródła białka dla wegetarian jest sporo. Najpopularniejsze z nich to:
- tofu – skoagulowane białko sojowe;
- tempeh – sfermentowane nasiona soi;
- seitan – otrzymywany z glutenu pszennego;
- soczewica – żółta, czerwona, brązowa, zielona, czarna; różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także zawartością poszczególnych aminokwasów;
- kasze – najwięcej białka zawiera kasza gryczana i jaglana;
- groch;
- ciecierzyca;
- soja.
W zależności od wariantu diety białko dla wegetarian możesz dostarczyć również z innych składników, np. jaj, nabiału lub ryb i owoców morza.
Jeśli uprawiasz sport z pewnością, wiesz, że proteiny są niezbędne do utrzymania i rozwoju masy mięśniowej. Regulują też wiele procesów odpornościowych. Popularnym uzupełnieniem diety osób aktywnych fizycznie są koktajle proteinowe.
Jako miłośniczka warzyw wcale jednak nie musisz rezygnować z pysznych szejków. Po prostu zamiast tych opartych na WPC, WPI lub WPH postaw na mieszanki zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach, które nie chcą lub nie mogą jeść produktów odzwierzęcych – idealnym wyborem będą odżywki oparte na grochu, soi i ryżu.
Zbilansowana dieta. O czym powinnaś pamiętać?
Właściwie ułożona, zbilansowana dieta powinna odpowiadać na potrzeby konkretnej osoby. Wiele zależy od:
- wieku;
- płci;
- masy i składu ciała
- stanu zdrowia i chorób współistniejących;
- trybu życia i aktywności fizycznej;
- alergii i chorób pokarmowych
Zbilansowana dieta powinna dostarczać nie tylko odpowiedniej ilości kilokalorii, ale także węglowodanów, białek i tłuszczów oraz fitoskładników, witamin i minerałów. Istotną rolę w naszym jadłospisie odgrywa nawodnienie, które również powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Pamiętaj, że nie ma jednego pojęcia zbilansowanej diety. Swoje indywidualne potrzeby najlepiej skonsultować z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, który przeprowadzi badanie składu ciała i pomoże zadbać o jadłospis oraz wdrożenie zdrowych nawyków na co dzień.
Jeśli masz problem z ułożenie diety, która odpowiada Twoim oczekiwaniom albo po prostu nie chcesz spędzać długich godzin w kuchni, możesz wybrać gotowy catering dietetyczny.
W ofercie NTFY znajdziesz aż dwie diety bezmięsne – sycącą i pyszną zbilansowaną dietę Veggy (wegetariańska) oraz w pełni roślinną dietę 100% Vegan (wegańska). Sama wybierasz ile posiłków dziennie chcesz jeść i dopasowujesz sumaryczną ilość kilokalorii w diecie.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dietami wege możesz zdecydować się na nie jedynie w określone dni tygodnia. Dzięki opcji Select masz też możliwość zamieniania pojedynczych posiłków z daniami z innych diet.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/dieta-wegetarianska-dla-sportowcow/
https://dietetycy.org.pl/co-jesc-zamiast-miesa-jak-zastapic-mieso-w-diecie/
https://dietetycy.org.pl/zrodla-bialka-dla-wegetarian-produkty-roslinne-bogate-w-bialko/
https://dietetycy.org.pl/jak-zbudowac-mase-na-diecie-wegetarianskiej/
https://thebitingtruth.com/6-types-of-vegetarian-diets-explained/