- 17.09.2022
- 7 min czytania
Czy zielona dieta pomaga schudnąć? Fakty i mity na temat herbaty w diecie
Roczne zbiory herbaty wynoszą około 6,5 milionów ton. Ten orzeźwiający napój spożywa przynajmniej raz dziennie ponad 80% Polaków i ponad ⅔ globalnej populacji. Jak prezentują się właściwości zielonej herbaty, czy wspiera ona redukcję masy ciała? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Odpowiadamy!
Właściwości zielonej herbaty
Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na prozdrowotne właściwości zielonej herbaty. Produkuje się ją podobnie jak herbatę czarną (z tej samej rośliny, Camelia Sinesis), ale zamiast fermentacji stosuje się proces osuszania i prażenia w wysokiej temperaturze.
Wyróżnia się kilka rodzajów tego naparu, a właściwości zielonej herbaty zależą od gatunku liści stanowiących jego podstawę. W herbaciarniach zazwyczaj spotkasz:
- Senchę – odmiana szczególnie popularna w Japonii; zawiera więcej teiny niż inne gatunki zielonej herbaty więc działa lekko energetyzująco;
- Banachę – działa wyciszająco i uspokajająco; jest polecana przed snem oraz m.in. osobom z wrażliwym układem pokarmowym oraz kobietom w ciąży;
- Gyokuro – ma orzeźwiający posmak dzięki większej zawartości chlorofilu; zawiera również więcej aminokwasów i tanin niż inne gatunki liści;
- Matchę – bogata w antyoksydanty, zawiera duże ilości witaminy C, teaninę i kofeinę, a także polifenole. Uważana za najmocniej pobudzający gatunek zielonej herbaty.
Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty wynikają z zawartości dużej ilości składników aktywnych. Znajdziesz wśród nich m.in. flawonoidy (silne przeciwutleniacze), katechiny (chronią skórę przed promieniowaniem UV, niszczą wolne rodniki, wspierają odchudzanie) oraz garbniki (łagodzą stany zapalne przewodu pokarmowego i usuwają zanieczyszczenia.
Sprawdź
diety NTFY
Zielona herbata na odchudzanie
Zawartym w zielonej herbacie polifenolom (głównie katechinom) przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Działają one przeciwnowotworowo, spowalniają neurodegenerację i proces starzenia oraz wspierają walkę z chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca i miażdżyca. To jednak nie wszystko – zielona herbata może też odchudzać. Czy to prawda? Okazuje się, że tak, ponieważ katechiny:
- zwiększają termogenezę, czyli podnoszą naturalną ciepłotę ciała poprzez intensyfikację procesów fizjologicznych i metabolicznych;
- przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej poprzez zwiększone utlenianie adipocytów i pozyskiwanie z nich energii;
- ograniczają wchłanianie tłuszczu i glukozy w jelicie oraz wewnątrzkomórkowe wchłanianie lipidów.
Zawartość katechin różni się w zależności od jakości herbaty, którą pijesz. Najlepsze gatunki mogą zawierać nawet 40 mg katechin na 100 ml naparu. herbaty niskiej jakości będą zawierały zaledwie 5-10 mg katechin na 100 ml. Za skuteczną dzienną dawkę tej substancji czynnej uważa się od 50 do 500 mg.
Czy to oznacza, że dzięki zielonej herbacie schudniesz nawet bez diety i ćwiczeń? Oczywiście, że nie, ale z jej pomocą będzie to łatwiejsze. Normalizujące działanie naparu i jego energetyzujący wpływ na organizm sprawia, że łatwiej będzie Ci zapanować nad odżywianiem.
Skuteczna redukcja masy ciała jest możliwa tylko dzięki stosowaniu zbilansowanej, zdrowej diety ułożonej specjalnie z myślą o potrzebach i ograniczeniach konkretnej osoby. Nawet najlepsza zielona herbata nie zastąpi zbilansowanego menu i ruchu.
Herbata zielona w ciąży. Czy jest bezpieczna?
Ciąża jest okresem w którym kobieta powinna szczególnie zadbać o nawodnienie i dostarczanie pełnowartościowych pokarmów. Dlaczego uważa się, że zielona herbata w ciąży to zdrowa alternatywa dla czarnych herbat, a przede wszystkim kawy?
Już na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca ciąży zawarta w napojach teina i kofeina przedostaje się do łożyska i może zakłócać funkcjonowanie organizmu dziecka poprzez zwiększenie częstotliwości oddechów oraz obniżeniem ilości uderzeń serca na minutę.
Dlatego w tym okresie powinno unikać się napojów zawierających duże ilości takich pobudzających związków. Dla porównania w zielonej herbacie znajduje się od 1 do 2,1 g teiny na 100 ml napoju podczas gdy w herbacie czarnej jest jej niemal dwukrotnie więcej.
Jeśli chodzi o kofeinę to w filiżance zielonej herbaty jest jej około 30-50 mg. W kubku kawy o zbliżonej pojemności może jej być nawet 200 mg!
Herbata zielona w ciąży ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że można ją zaparzać wielokrotnie. Nawet jeśli pierwsza porcja zadziała lekko energetyzująco, kolejne będą coraz słabsze, ale równie aromatyczne.
Należy jednak uważać na garbniki. Ich wysokie stężenie hamuje przyswajanie żelaza z pożywienia, a im dłużej parzysz herbatę, tym w naparze będzie ich więcej. Dlatego herbatę zieloną w ciąży należy parzyć możliwie krótko i spożywać ją w przerwach między posiłkami.
Nie można zaprzeczyć, że zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości, które wzmocnią Twój organizm, może także delikatnie wspierać redukcję masy ciała. Jest ona również względnie bezpieczna dla kobiet w ciąży.
Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można
Nasza Oferta
Twój wybór
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/zielona-herbata/
https://dietetycy.org.pl/zielona-herbata-odchudzanie/
https://dietetycy.org.pl/jak-zielona-herbata-przeciwdziala-nowotworom/
https://dietetycy.org.pl/zielona-herbata-parzenie/
https://www.healthline.com/health/pregnancy/green-tea-while-pregnant